Jak dobrze wybrać domenę internetową?

22.03.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---2504
W dzisiejszych czasach internet stał się nieodzowną częścią naszego życia, a posiadanie domeny internetowej to klucz do prowadzenia profesjonalnej działalności online. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto posiadać domenę internetową, kto powinien mieć stronę internetową, na co zwrócić uwagę przy wyborze domeny, jakie są rodzaje domen oraz koszty związane z ich posiadaniem i gdzie można je zarejestrować.

Dlaczego warto posiadać domenę internetową?

Posiadanie własnej domeny internetowej niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, jest to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku w sieci. Domena pozwala na prezentację swojej działalności, portfolio czy sklepu internetowego. Dodatkowo, dobrze dobrana domena zwiększa "świadomość marki", co może przyczynić się do lepszej rozpoznawalności i pozyskania większej liczby klientów.

Kto powinien mieć domenę internetową i stronę www?

Domena internetowa i strona www to narzędzia, które przydają się niemal każdemu. Przedsiębiorcy, osoby prowadzące własny biznes, blogerzy, twórcy, organizacje non-profit oraz wszyscy, którzy chcą zbudować swoją obecność w internecie, powinni rozważyć zakup domeny i stworzenie strony internetowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając domenę internetową?

 • Łatwość zapamiętywania: Domena powinna być krótka i łatwa do zapamiętania, co ułatwi potencjalnym klientom odnalezienie Twojej strony.
 • Łatwość wymowy i pisowni: Wybierz domenę, którą łatwo wymówić i napisać, aby uniknąć pomyłek i kierowania ruchu na niewłaściwą stronę.
 • Unikanie znaków specjalnych: Staraj się unikać mylących znaków specjalnych, takich jak myślniki czy cyfry.
 • Rozszerzenie domeny: Wybierz rozszerzenie domeny, które będzie pasować do Twojej działalności (np. .com, .org, .pl).

Jakie są rodzaje domen internetowych?

Domeny internetowe można podzielić na kilka kategorii:

 • TLD (Top Level Domains) - najwyższe domeny w hierarchii DNS, takie jak .com, .org, .net. Są one najbardziej popularne i często wybierane przez firmy oraz osoby prywatne.
 • ccTLD (Country Code Top Level Domains) - domeny krajowe, np. .pl (Polska), .de (Niemcy) czy .fr (Francja). Dobrym pomysłem może być rejestracja domeny krajowej, jeśli Twoja działalność ma charakter lokalny.
 • gTLD (Generic Top Level Domains) - ogólne domeny, które nie są przypisane do żadnego kraju, np. .info, .biz czy .online. Można je wykorzystać, jeśli chcemy nadać swojej stronie bardziej uniwersalny charakter.

Jakie koszty są związane z posiadaniem domeny internetowej?

Koszty związane z posiadaniem domeny internetowej są różne i zależą od kilku czynników:

 • Rejestracja domeny - koszt rejestracji domeny jest jednorazowy i zazwyczaj wynosi od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju domeny oraz wybranego dostawcy.
 • Opłata odnowienia - aby utrzymać domenę, należy płacić roczną opłatę odnowienia. Koszt ten może się różnić w zależności od rodzaju domeny oraz dostawcy, ale zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
 • Dodatkowe usługi - niektóre firmy oferują dodatkowe usługi, takie jak prywatność WHOIS czy usługi DNS, które mogą generować dodatkowe koszty.

Gdzie zarejestrować domenę internetową?

Domenę internetową można zarejestrować u jednego z dostawców usług internetowych, zwanych rejestratorami domen. Przy wyborze dostawcy domeny warto zwrócić uwagę na:

 • opinie i reputację rejestratora
 • cenę odnowienia domeny po pierwszym roku
 • panel do zarządzania odnowieniem i do konfiguracji domeny

Wybór odpowiedniej domeny internetowej jest kluczowy dla sukcesu każdej strony czy sklepu internetowego. Dobrze dobrana domena może przyciągnąć więcej użytkowników i sprawić, że Twoja strona będzie bardziej rozpoznawalna w sieci. Jeśli zainteresował Cię temat domen internetowych - koniecznie przeczytaj ten artykuł:

jak wybrać domenę?  - znajdziesz tam dużo wskazówek, które pomogą wybrać najlepszą nazwę domeny i najlepszego rejestratora domeny.

Autor: Marcin Towarnicki, towarnicki.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group