Nowa tura szczepień przeciwko HPV

21.03.2023   Autor: Mateusz Manthai
313---136
Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego będą dostępne w Pile w tym i w następnym roku. Do gminnego programu mogą zgłosić się dziewczynki z roczników 2010 i 2011. Wirus HPV prowadzi do raka szyjki macicy. Rocznie, w Polsce zapada na niego prawie 4 tysiące kobiet.

– Szczepienia przeciwko HPV, można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że to są szczepienia ratujące życie. Konsekwencja nowotworów dróg rodnych to po prostu zejścia śmiertelne. Więc, aby zadziałać profilaktycznie, bardzo często mówi się o profilaktyce. Tak naprawdę w praktyce mało kto ją stosuje. To są działania profilaktyczne, zapobiegawcze, które są wieloletnie. Siłą tego programu jest właśnie konsekwencja – tłumaczy lekarz Sebastian Łaźniak.
Do tej pory w ramach gminnego programu profilaktyki HPV w Pile podano prawie tysiąc dawek szczepionki. W lokalnych szkołach podstawowych zaszczepionych jest około 42 proc. dziewczynek. W najnowszej edycji programu, preparat może przyjąć ponad pół tysiąca 13-latek. Szczepienie jest w pełni bezpieczne i nie powoduje żadnych powikłań. Iniekcje będą wykonywane w przychodni przy ulicy Kraszewskiego 4. Oprócz szczepień, ruszy także kampania informacyjna dotycząca HPV. Ma ona objąć blisko 2 tysiące uczniów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group