Leki coraz droższe i coraz trudniej je dostać

03.03.2023   Autor: Artur Maras
1018---29
Ministerstwo Zdrowia opublikowało uaktualnioną listę refundowanych leków. Jak się okazuje wiele preparatów zdrożeje, a co gorsze brakuje ich w aptekach.  
 
Od 1 marca obowiązuje nowa lista leków podlegających refundacji. Ceny 601 preparatów idą w górę. Wzrost boleśnie odczują chorzy między innymi na cukrzycę, bo zdecydowanie podrożeją insuliny o przedłużonym działaniu. Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie zostawiają w aptekach pacjenci z cukrzycą. Podwyżki to dla nich poważny problem. Ale jeszcze większym są trudności z zaopatrzeniem w potrzebne preparaty. Zdaniem farmaceutów apogeum braku dostępności leków może nastąpić w ciągu kilku tygodni. 

– Ja kupuję w aptece na rondzie i zawsze są. Najwyżej zamawiają na drugi dzień. Dwa lekarstwa mam darmowe, bo 75+, ale nie wszystkie. Kiedy idę to zawsze dostanę to co potrzeba - mówią pacjenci. 

Apteki na bieżąco realizują tzw. “wiszące” recepty. Ludzie są w stanie przejechać pół kraju, żeby otrzymać potrzebny im lek. A braki są permanentne i ten stan trwa praktycznie od początku sezonu grypowego w Polsce. Oprócz wspomnianej insuliny brakuje także tabletek dla astmatyków, alergików i osób leczących się kardiologicznie.  

– Na 50-60 opakowań, które regularnie w poprzednich miesiącach sprzedajemy, nagle mamy informację, że mamy dwa opakowania. To nie jest tak, że jutro też będę miał dwa, bo prawdopodobnie do końca tygodnia nie dostanę żadnego - tłumaczy Kordian Dryka, farmaceuta. 

Przyczyną takiego stanu rzeczy zdaniem farmaceutów są problemy z dostawami. Wiele preparatów produkowanych jest w Chinach i Indiach, a do Europy trafiają najczęściej drogą morską. To z kolei znacznie wydłuża czas dostawy. Farmaceuci zauważają również, że ludzie mają coraz mniej pieniędzy, żeby realizować recepty. Coraz częściej nie wykupują przepisywanych im medykamentów. Część z pacjentów liczy na pomoc farmaceutów w doborze zamienników lub w ogóle rezygnują z zakupu przepisanych im medykamentów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group