Powiat pilski najlepszym powiatem w kraju

21.02.2023   Autor: Redakcja
1259---733
Powiat Pilski po raz drugi z rzędu zwyciężył w rankingu Związku Powiatów Polskich na najlepszy powiat powyżej 120 tys. mieszkańców. W edycji 2022 zdobył jeszcze więcej punktów niż poprzednio. Wśród powiatów do 60 tys. mieszkańców szóste miejsce zajął powiat wałecki. 

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla powiatowego. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. W tej przedostatniej kategorii zwyciężył powiat pilski zdobywając 75.200 punktów. Pokonał o prawie 7 tys. punktów powiaty kartuski i kielecki. To drugie z rzędu zwycięstwo powiatu pilskiego w tym rankingu. W edycji 2021 powiat otrzymał 73.075 punktów. 

W edycji 2022 powiat wałecki uplasował się na 6. miejscu zdobywając 42.930 punktów. Zwyciężył powiat augustowski, przed świdwińskim i drawskim. 

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie online. Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; oraz działania promocyjne.
Zwycięstwo w rankingu wiąże się z przyznaniem powiatowi pilskiemu tytułu "Dobry Polski Samorząd". Oprócz tego powiat pilski otrzymał tytuł "Super Powiat 2022". Jest on przyznawany tym jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań uwzględnianych w rankingu w swojej kategorii.  - Świadczy to o zaangażowaniu w wielopłaszczyznowy rozwój zarządzanej przez siebie jednostki. Tym samym są wyrazem uhonorowania „mistrzów wśród samorządowych liderów" - czytamy na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich. 

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group