Ruszyła rewitalizacja dawnego arsenału

03.02.2023   Autor: Artur Maras
301---79
Rozpoczęła się rewitalizacja dawnego arsenału w centrum Piły. Zabytkowy budynek z XIX w. przejdzie gruntowny remont. Za ponad 2,5 mln zł odnowiona zostanie m.in. jego fasada. Część mieszkańców liczyła na odsłonięcie pierwotnej cegły. To okazuje się jednak niemożliwe.

– Remont tego budynku będzie kapitalny. Prace odkrywkowe, które były prowadzone w ubiegłym roku, niestety uniemożliwiły nam przywrócenie tego budynku do stanu pierwotnego. Ponieważ przy remoncie, który był przeprowadzany ponad 20 lat temu, użyto dość niefortunnych materiałów, które spowodowały mocną degradację tej cegły. Natomiast cała elewacja będzie odnowiona i poprawiona, w tych elementach, w których można to zrobić i zgodę wyraził oczywiście konserwator zabytków – wyjaśnia Daniel Tomczyk, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Pile.
To najprawdopodobniej najstarszy budynek w Pile, którego nie dosięgły zniszczenia II wojny światowej. W latach 1843-1844 pruskie władze wzniosły piętrową budowlę, w której umieszczono skład broni. Na tamte czasy była jedną z bardziej okazałych w mieście. W latach międzywojennych mieścił się tu Urząd Zaopatrzenia. Po wojnie stary arsenał przerobiono na budynek mieszkalny. Mieści się tu 11 mieszkań oraz lokal usługowy. Robotnicy wyremontują nie tylko fasadę budynku, częściowo wymienią okna, ale także m.in. instalację elektryczną. Mieszkańcy zyskają także podłączenie do ciepłej wody z miejskiej sieci. Remont potrwa do końca maja. Jego koszt to 2 mln 600 tys. zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group