Niedzielski przekazał 3 mln zł pilskiej uczelni

17.01.2023   Autor: Artur Maras
962---
3 mln złotych dla Akademii Nauk Stosowanych w Pile. Rządową dotację przekazał osobiście minister zdrowia Adam Niedzielski. Uczelnia przeznaczy te pieniądze na rozwój kierunków medycznych. 
 
Studenci pielęgniarstwa pilskiej ANS od niemal 4 lat mogą uczyć się przyszłego zawodu w Centrum Symulacji Medycznych. Dzięki takim fantomom, czy aparaturze wykorzystywanej na co dzień w szpitalach, przyszłe pielęgniarki uczą się tu zawodu symulując prawdziwe sytuacje.  
 
- Pozwala nam to wyćwiczyć w prawidłowy sposób umiejętności. Im mamy większą możliwość powtarzania niektórych procedur, tym potem działamy bardziej pewnie. Nie zastanawiamy się czy jest to odpowiednia kolejność, czy przeprowadzamy dana procedurę w prawidłowy sposób - tłumaczy Sabina Płóciennik, studentka pielęgniarstwa w Akademii Nauk Stosowanych w Pile. 


 
I to przyszłość nauczania zawodów medycznych - podkreślają wykładowcy akademii. Ministerstwo Zdrowia dofinansuje teraz powstanie podobnego centrum dla kierunku ratownictwo medyczne.  
 
- Ten wysiłek ma ogromny sens i będziemy oczywiście ten wysiłek wspierali. Chciałem dzisiaj przekazać na ręce rektora czek w wysokości 3 mln złotych - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. 
 
Pieniądze te będą przeznaczone także na doposażenie już istniejącego Centrum Symulacji Medycznych w dodatkowy sprzęt. Otrzyma go także katedra fizjoterapii oraz kosmetologia. ANS chce także stworzyć... 
 
- Salę specjalistyczną Medycyny Pola Walki. Uważamy, że w dzisiejszych czasach sposób postepowania służb medycznych na polu walki jest istotny i taka medycynę krytyczną chcemy u nas także rozwijać - zapewnia dr hab. Donat Mierzejewski, rektor ANS w Pile. 
 
Pomieszczenie będzie składało się z kilku stanowisk odwzorowujących m. in. blok operacyjny czy oddział intensywnej terapii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group