Zmarł Roman Chwaliszewski. Historyk, regionalista i konserwator zabytków

10.11.2022   Autor: Redakcja
589---59
Zmarł Roman Chwaliszewski. Historyk, regionalista, żywa encyklopedia wiedzy o regionie, wspaniały rozmówca, człowiek pełen pasji... Przez lata był szefem pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

- Dotarła dzisiaj bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Roman Chwaliszewski, nauczyciel historii, regionalista, muzealnik, były Wojewódzki Konserwator Zabytków, a przede wszystkim kopalnia wiedzy o naszym regionie. To niepowetowana strata dla Wielkopolski - czytamy na Facebooku Dawnej Wysokiej. 

Roman Chwaliszewski urodził się 1 lipca 1948 r. w Czajczu, w rodzinie chłopskiej. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy, a następnie Studium Nauczycielskiego w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1974 podjął pracę jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i zawodowej w Wyrzysku. W latach 1976-1988 był kustoszem i zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Pile, a od roku 1988 do 1990 pełnił funkcję dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Pile. W okresie 1991 - 2018 był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a następnie kierownikiem Delegatury w Pile Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
Odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Medalem PRO MEMORIA, odznaką "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego" oraz Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami. Laureat nagrody honorowej TPPW "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" za upowszechnianie wiedzy i tradycji związanej z Powstaniem Wielkopolskim (2013r.). 

Był wielkim pasjonatem kolejnictwa. O wąskotorówce w Białośliwiu czy też niepowtarzalnym uroku pilskiego Okrąglaka mógł opowiadać godzinami - także i na naszej antenie.  Uroczystości pogrzebowe 15 listopada w Wysokiej. O godz. 11.00 zostanie odprawiona msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Różańcowej w intencji zmarłego, a o 12.00 pogrzeb na miejscowym cmentarzu. 

źródło - notka biograficzna z książki "KIEDY OJCZYZNA WEZWAŁA"

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group