Młodzi strażacy dostali dotacje. Będzie na mundury i sprzęt

10.11.2022   Autor: Redakcja
1461---713
Rządowe dotacje na młodzieżowe drużyny pożarnicze. Ochotnicze straże Pożarne z Wielkopolski otrzymały największe wsparcie w kraju. 
 
Chłopcy i dziewczęta od 12 do 18 roku życia z pasją strażacką mogą wstępować do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W całej Wielkopolsce jest ich ponad 850.  
 
- Bardzo dużo uczymy się na temat, rozwijania linii gaśniczej, pierwszej pomocy i właśnie takich różnych strażackich rzeczy - opowiada Marcin Koszny, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Budzynia. 
 
Uczą się też współpracy. Wielu z nich po osiągnięciu pełnoletności pozostaje w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnych. Bo to druhowie z OSP dbają o kształcenie dzieci i młodzieży.  
 
- Od najmłodszych lat mają z tym styczność, nie będą się bać w przyszłości, będą trochę obeznani w temacie. Myślę, że to przydatna informacja takie praktyczne szkolenia. Zobaczą, jak to wygląda jakie są podstawy akcji - tłumaczy Karolina Szymanowicz, OSP Budzyń. 
 
A dla młodych ludzi OSP bywa trampoliną do spełnienia marzeń o zawodowym pomaganiu poszkodowanym. Bo bycie strażakiem nie ogranicza się tylko do gaszenia pożarów. To właśnie strażacy najczęściej pierwsi są na miejscu wypadków.  


 
- Te zainteresowania, gdy są modelowane od najmłodszych lat życia, potem one już tylko nabierają pędu, one już nie zwalniają i człowiek staje się ratownikiem z krwi i kości, co za tym idzie może wstąpić w struktury Państwowej Straży Pożarnej - przyznaje mł. kpt Tomasz Lewandowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie. 
 
A nawet, jeśli kariera potoczy się w innym kierunku, to taki młody druh będzie potrafił udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Dlatego szkolenie młodzieży jest tak bardzo potrzebne i ważne. Teraz po raz pierwszy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze wsparł także rząd.  
- Pierwszy raz z takiej możliwości dofinansowania skorzystać na młodzieżowe drużyny pożarnicze wcześniej zakupy były możliwe tylko z własnych środków, bo żadne dotacje czy z urzędu miasta czy z innych źródeł nie wchodziły drużyny młodzieżowe - przyznaje Adam Jankowski, prezes OSP Chodzież. 
 
Wielkopolska dostała ponad 4 miliony złotych właśnie na ten cel. To najwięcej w całym kraju.  
 
- W Wielkopolsce młodzieżowych drużyn pożarniczych mamy najwięcej w stosunku do wszystkich innych województw blisko 850 drużyn, uzyskało ponad 4 mln zł. To olbrzymi zastrzyk dla każdej z tych drużyn - zapewnia Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. 
 
Dotacja z budżetu państwa będzie przeznaczona przede wszystkim na umundurowanie oraz na sprzęt pomocny do nauki. Kompletny mundur młodego ratownika kosztuje około 1300 złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group