Kolejne dodatkowe pieniądze dla samorządów - taka obietnica padła w Pile

18.10.2022   Autor: Artur Maras
359---16
Kolejne, dodatkowe pieniądze dla samorządów będą w przyszłym roku – zapowiedzieli w Pile: wiceminister finansów Sebastian Skuza oraz wiceminister Grzegorz Piechowiak. Z rządowymi politykami spotkali się dziś samorządowcy z regionu. Podczas spotkania apelowali o to, aby rząd oddawał im tyle pieniędzy, ile zabiera.  

Z wiceministrami w auli Akademii Nauk Stosowanych w Pile spotkało się kilkudziesięciu samorządowców z regionu.  Omówili aktualną kondycję samorządów i ich bieżące potrzeby.  
 
- Proponowane rozwiązania są w zasadzie przesuwaniem środków, które mieliśmy dostać, a my tak naprawdę tych dochodów własnych podatkowych, mamy coraz mniej. Gmina Trzcianka na przykład cofnęła się w dochodach podatkowych z podatku PIT do roku 2018 - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 
I są one niższe o 10 proc. Samorządowcy mówili też o rosnącej inflacji, niepewności na rynku energetycznym i związanymi z nią rosnącymi koszty utrzymania szkół czy urzędów. Z kolei rządzący podkreślali, że robią wszystko co mogą, aby samorządom pomóc. Także w przyszłym roku.  
 
- Znacznie powyżej 80 mld będzie subwencja dla jednostek samorządu terytorialnego, a jeżeli chodzi o dodatkowe pieniądze to subwencja rozwojowa na przyszły rok wyniosłaby według szacunków około 7,8 mld złotych. W tym roku szybciej jednostki samorządu terytorialnego dostają 13 mld 700 mln złotych - zapewnia Sebastian Skuza, wiceminister finansów. 
 
Wiceminister Skuza przypomniał też, że rząd przygotował już projekty ustaw, które miałyby zamrozić ceny energii dla samorządów, co także da im wymierne oszczędności.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group