Na czym polega wystawianie zwolnienia lekarskiego online? Przekonaj się!

17.08.2022   Autor: artykuł sponsorowany
982---188
Zwolnienie lekarskie online (inaczej e-zwolnienie lub elektroniczne zwolnienie chorobowe) to doskonałe rozwiązanie, kiedy pracownik nie jest w stanie pojawić się u lekarza (np. z powodu ciężkiego przebiegu choroby). Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Kto może wystawić L4 przez Internet? Podpowiadamy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-zwolnienia — co to takiego?
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (inaczej  e zwolnienia, L4 online, L4 przez Internet) to zamienniki dla klasycznego zwolnienia lekarskiego. Działają one podobnie jak zaświadczenie wystawione podczas wizyty stacjonarnej u lekarza — poświadczają niezdolność do pracy przez określony czas, uzasadniają nieobecność pracownika oraz stanowią podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego do 80% przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Kto może je wystawić?
Zwolnienie lekarskie online może zostać wystawione przez lekarza, który ma profil na PUE ZUS albo korzysta ze specjalnej aplikacji gabinetowej, która jest zintegrowana z systemem PUE ZUS. L4 przez Internet może wystawić lekarz dowolnej specjalności, a także w jego imieniu — asystent medyczny. Jak uzyskać taki dokument? Poniżej podajemy instrukcję, jak krok po kroku uzyskać zwolnienie lekarskie online:
  • znajdź podmiot medyczny, który oferuje usługę L4 przez Internet,
  • wskaż dogodną dla Ciebie formę kontaktu (telefon, czat, videoczat),
  • umów się do wybranego specjalisty w wybranym terminie,
  • podaj wszystkie niezbędne dane do wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego oraz uzupełnij dokumentację medyczną,
  • poczekaj na kontakt ze strony lekarza,
  • podczas wizyty odpowiedz na wszystkie pytania specjalisty związane ze stanem zdrowia,
  • poczekaj na wystawienie e-zwolnienia, po wizycie zostanie ono wysłane automatycznie do pracodawcy oraz ZUS-u.
Ważne: aby móc skorzystać z L4 przez Internet, trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym (przysługuje ono w ramach umowy o pracę a w przypadku przedsiębiorców oraz osób pracujących na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło może zostać wykupione dobrowolnie).
Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie wystawione drogą elektroniczną?
Po przyznaniu pracownikowi L4 przez Internet jego obowiązkiem jest powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim, natomiast nie ma konieczności, aby udawać się do zakładu pracy osobiście z wydrukowanym zaświadczeniem. Elektroniczne zwolnienia lekarskie są bowiem wysyłane automatycznie na konto płatnika składek w PUE ZUS. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca nie ma założonego profilu w systemie. Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie w takim przypadku? Wtedy pracownik jest zobowiązany, aby dostarczyć wydruk, który potwierdza zwolnienie chorobowe, ma na to czas do 7 dni od wystawienia L4.

L4 przez Internet — jakie dane zawiera?
Zwolnienia chorobowe elektroniczne zawierają tylko te informacje, które są niezbędne do rozliczenia nieobecności pracownika w zakładzie pracy. Na wydruku, a także w podglądzie L4 przez Internet z poziomu konta PUE ZUS nie jest podawana przyczyna nieobecności ani kod choroby zdiagnozowanej u pracownika. Te dane są poufne oraz objęte tajemnicą lekarską. Co ważne, również w przypadku zajścia w ciążę nie trzeba zamieszczać informacji o przyczynie nieobecności w pracy, jednak wtedy ciężarna musi się liczyć z tym, że otrzyma niższy zasiłek chorobowy. Będzie jej przysługiwać do 80% pensji, a nie jak w przypadku L4 dla ciężarnych — 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Czy za elektroniczne zwolnienia lekarskie się płaci?
Samo w sobie wystawienie e-zwolnienia nic nie kosztuje, ale pracownik musi ponieść koszty prywatnej wizyty lekarskiej (mimo że nie jest ona realizowana stacjonarnie). Po uiszczeniu wymaganej opłaty jedyne, co jest potrzebne do elektronicznego zwolnienia lekarskiego to NIP zakładu pracy oraz numer PESEL pracownika (lub seria i numer paszportu).
Przeczytaj więcej o: zwolnienie lekarskie, lekarz,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group