Przedwojenna oczyszczalnia ścieków znów będzie wykorzystana

05.08.2022   Autor: Jakub Sierakowski
951---458
Ma 86 lat, a od 1997 roku była pod ziemią. W Złotowie odkopano przedwojenną oczyszczalnię ścieków. I jak się okazuje, pomimo upływu czasu, zostanie jeszcze wykorzystana. 

Pierwsza w historii miasta oczyszczalnia ścieków znajdowała się przy wjeździe do Złotowa od strony Piły. Powstała na fali panującego wtedy w Europie budowlanego boomu, który rozpoczął się nieco wcześniej. 

- Pod koniec XIX w., szczególnie w Europie północnej, zaczęły żywiołowo powstawać sieci wodociągowe. I w ramach tego zrywu pojawiła się idea istnienia wodociągów w Złotowie. Do wybudowania sieci wodociągowej w Złotowie, zatrudniono firmy niemieckie, które specjalizowały się w tej technologii. Między innymi wykorzystywano silniki diesla do przepompowywania wody - mówi Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektorka Muzeum Ziemi Złotowskiej. Niemiecką technologię widać do dzisiaj. Oczyszczalnia pracowała częściowo do 1997 roku, a z racji budowy nowej, została zakopana. Jednak jak się okazuje, po konstrukcji nie widać upływu czasu. A co więcej - jej element przyda się także i teraz. Jednym z części oczyszczalni był znajdujący się poniżej linii jeziora zbiornik na 8000m3, który zostanie wykorzystany do aktualnej przebudowy i rozbudowy przepompowni ścieków. 
- Po co budować coś, skoro już istnieje zbiornik pod ziemią, który został zakopany w latach 90–tych. Postanowiliśmy go odkopać. Nie wiedzieliśmy w jakim będzie stanie. Na szczęście niemiecka technologia, precyzja – beton, z którego ten zbiornik został zbudowany jest w bardzo dobrym stanie. Jest szczelny, nie ma pęknięć i bez problemu wykorzystamy go jako bufor do ścieków rozwodnionych, tzw. przelew burzowy - tłumaczy Piotr Powiertowski, prezes MZWIK Złotów. 

Bo to właśnie po burzach i intensywnych opadach złotowska sieć kanalizacyjna miała problemy z odbiorem wody. I jak się okazuje, problem rozwiąże mająca niemal 90 lat niemiecka technologia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group