Lepsze możliwości leczenia pacjentów onkologicznych w Wielkopolsce

04.07.2022   Autor: Redakcja
---1431
Dwa noże cybernetyczne będą służyć pacjentom Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To druga taka placówka w kraju. Zaawansowany sprzęt będzie pomocny w leczeniu nowotworów mózgu, płuc i prostaty.     
 
- Nowoczesny akcelerator do radioterapii został sfinansowany w znaczącym zakresie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, podobnie jak przebudowa pomieszczeń Zakładu Radioterapii w WCO. Jego zastosowanie pozwoli zwiększyć grupę leczonych, a jednocześnie włączyć leczenie chorych, u których dotychczas nie można było go zastosować.  Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom regionu dostępu do efektywnego leczenia przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju placówek medycznych, realizujących najnowocześniejsze świadczenia medyczne – zaznaczył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
 
Marszałek Woźniak dodał, że przyjęta strategia ma na celu m.in. wyposażanie WCO w nowoczesny sprzęt onkologiczny, aby móc efektywnie leczyć pacjentów. Dlatego od ponad 10 lat samorząd województwa przekazał w sumie na inwestycje w Wielkopolskim Centrum Onkologii ponad 140 milionów złotych.
 
- Jeśli mamy wspaniałą kadrę, która świadczy opiekę medyczną nad pacjentami zagrożonymi chorobami nowotworowymi, to muszą oni posiadać zaawansowane instrumentarium w terapii precyzyjnymi i skutecznymi urządzeniami – powiedział marszałek.
 
- To wszystko, co tutaj robimy, ma służyć poprawie wyników leczenia – zapewnił prof. Julian Malicki, dyrektor WCO. 
 
Akcelerator CyberKnife jest urządzeniem przeznaczonym do leczenia z wykorzystaniem wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego bardzo małych, często nieoperacyjnych zmian nowotworowych. Urządzenie umożliwia leczenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra. System CyberKnife zbudowany jest z precyzyjnego robota, na ramieniu którego zainstalowany jest akcelerator oraz stołu. Dodatkowo urządzenie składa się z unikatowego systemu umożlwiającego synchronizację leczenia z oddechem pacjenta.
 
Koszt zakupu akceleratora wyniósł około 33 milionów złotych. Instalacja  zaawansowanego urządzenia wymagała także odpowiedniego przystosowania pomieszczeń i umożliwiła zoptymalizowanie się poruszania się pacjentów leczonych z wykorzystaniem tak zaawansowanych urządzeń.
 
Wielkopolskie Centrum Onkologii, placówka ochrony zdrowia Samorządu Województwa Wielkopolskiego,  jest największym świadczeniodawcą i koordynatorem opieki onkologicznej w Wielkopolsce.  W swojej misji ma inicjowanie działań na rzecz poprawy jakości leczenia oraz umacniania kompleksowości leczenia na rzecz pacjentów.
fot. i opr. UMWW w Poznaniu 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group