Rodzinny piknik strażacki [ZDJĘCIA]

01.06.2022   Autor: Redakcja
1842---415
150 strażaków i ok. 25 wozów ratowniczo - gaśniczych, 50 policjantów, terytorialsi z Dolaszewa, leśnicy, pokazy strażackie, zawody retro z sikawką konną, pokaz umiejętności dziecięcej drużyny pożarniczej, pokazy sportowe i  artystyczne, dmuchane zamki dla dzieci, grochówka dla wszystkich… -  z tych atrakcji mogli skorzystać mieszkańcy podczas Rodzinnego Pikniku Strażackiego.

- Pierwszy Rodzinny Piknik Strażacki odbył się w 2017 roku i od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Obecne wydarzenie zorganizowaliśmy już po raz czwarty, a jego formułę poszerzyliśmy o inne służby mundurowe: wojsko, policję i leśników, aby atrakcji, zwłaszcza z okazji Dnia Dziecka, było jeszcze więcej. Dziękuję za tak ogromne zaangażowanie wszystkim służbom, klubom sportowym, artystom, którzy przygotowali liczne pokazy, dziękuję wszystkim uczestnikom i współorganizatorom pikniku, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który powitał uczestników pikniku. 
 
W tym roku cały stadion tętnił życiem, zajęte były wszystkie boiska i strefa rekreacji. Pojawiła się rekordowa liczba strażaków i sprzętu, zarówno z Komendy Powiatowej PSP w Pile, jak i terenu - aż z 17 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze wszystkich gmin powiatu pilskiego. Tradycyjnie dzieci i młodzież były żywo zainteresowane strażackim sprzętem, wchodzili do wozów, mierzyli strażackie hełmy, a włączone strażackie syreny nieustająco robiły wrażenie i podkreślały klimat strażackiego święta.  

W tym roku prawdziwą furorę zrobiły zawody retro sikawki konnej, którą na stadionie przy Okrzei zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej Gminy Łobżenica. Ten zabytkowy sprzęt ma już 115 lat, ale nadal jest sprawny i pięknie utrzymany, a w Łobżenicy znajduje się już od 45 lat. W Retro Zawodach z Sikawką Konną wzięło udział 7 drużyn: z powiatu pilskiego, Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej, uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Mechanicznych i Szkoły przy Teatralnej w Pile (którzy podczas całego pikniku pomagali też jako wolontariusze) OSP Skrzatusz, JRG nr 1 z KP PSP w Pile oraz żołnierze ze 122 batalionu lekkiej piechoty z Dolaszewa z 12 WBOT, którzy dodatkowo przygotowali dla dzieci tor przeszkód. Zawody wygrała OSP Skrzatusz, choć najważniejszy był sam pokaz gaszenia pożaru zabytkową sikawką, co wcale łatwe nie było.
Swoje umiejętności zaprezentowała Dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP w Osieku nad Notecią, jedyna takiej w Wielkopolsce. Mali strażacy wyposażeni w mikro samochody strażackie pokazali akcję gaśniczą. 

Po raz pierwszy podczas pikniku strażackiego zaprezentowali się leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wspólnie ze strażą leśną z nadleśnictwa Kaczory i Nadleśnictwa Wałcz. Obecni byli także żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile (byłe WKU), którzy zachęcali do wstąpienia do polskiej armii oraz straż pożarna ze 104 batalionu logistycznego w Wałczu.  

Mieszkańcy mogli również podziwiać wystawę samochodów z czasów PRL, głównie popularnych fiatów 126 p, które zaprezentowały: PCT Fan Klub Fiata 126p z Lubasza i okolic oraz Motokorona Wałcz. Dla miłośników sztuk walki zaprezentowali się judocy z UKS „6” Piła, funkcjonariusze Szkoły Policji, którzy pokazali sztukę samoobrony. Można było również zobaczyć akrobatów – podopiecznych MDK Iskra w Pile oraz spotkać się z zawodnikami klubów piłkarskich Futsal Powiat Pilski i MKP Powiat Pilski.  

Dodatkowych atrakcji dla dzieci też nie brakowało, była piana party w wykonaniu JRG nr 1 KP PSP w Pile, darmowa wata cukrowa, dmuchane zamki i dla wszystkich tradycyjnie bezpłatna grochówka. Piknikową atmosferę budowały występy artystyczne na scenie, a wystąpił m.in. zespół Awans ze Szkoły Policji i wokaliści i Roztańczone Iskierki z MDK Iskra w Pile. A do tańca pod chmurką zachęcał Krzysztof Belak

opr. na podstawie materiałów od Starostwo Powiatowe w Pile
fot. j.w.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group