Osoby zakonne mają swoje święto. Dziś obchody w Skrzatuszu

02.02.2022   Autor: Redakcja
1432---89
Dziś przypada Dzień Życia Konsekrowanego - czyli święto wszystkich osób zakonnych. Obchodzone jest 2 lutego w liturgiczne Święto Ofiarowania Pańskiego. 

Główne diecezjalne obchody tego dnia odbędą się w Skrzatuszu.

10.00 - Konferencja bp. Edwarda Dajczaka (kaplica)
10.40 - Spotkanie w herbaciarni (kawa, herbata)
11.15 - Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa zawierzenia – ks. Wacław Grądalski 
12.00 - Eucharystia (bazylika)
13.00 - Obiad
13.45 - Spotkanie i podzielenie się propozycjami przeżycia Jubileuszu 50-lecia diecezji
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia

Zgodnie z danymi, które podaje Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej (2021), w diecezji funkcjonuje 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 12 męskich. To daje w sumie liczbę 232 sióstr, 128 prezbiterów oraz 6 braci. Parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne jest w diecezji 19. W diecezji obecne są także tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane (8) oraz wdowy (6).

Siostry, bracia i kapłani zakonni (zwani najczęściej ojcami) mają różne zadania w Kościele. Również w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ich obecność odznacza się dużą różnorodnością - strojów i posług.

Salezjanie w Pile prowadzą szkoły katolickie, które od lat cieszą się wysoką renomą. Marianie w Grzybowie k. Kołobrzegu prowadzą z kolei dom rekolekcyjny. Franciszkanie konwentualni, oprócz posługi w kilku parafiach, stworzyli także pustelnię na Świętej Górze Polanowskiej.
Siostry zakonne wykonują różne zadania przy parafiach, np. w kancelariach, czy zakrystiach. Pracują także w instytucjach diecezjalnych, takich jak: kuria biskupia (pallotynki), Wyższe Seminarium Duchowne (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), Dom Księży Emerytów w Kołobrzegu (felicjanki).

Wiele sióstr uczy w szkołach - przeważnie katechezy, ale nie tylko. Pracują w sanktuariach: w Skrzatuszu (uczennice Krzyża) na Górze Chełmskiej (siostry szensztackie, które to sanktuarium prowadzą).

Pracują w hospicjum Caritas w Darłowie (Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego). Prowadzą Dom Samotnej Matki w Koszalinie (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), DPS dla upośledzonych kobiet w Bobolicach (pallotynki). Zajmują się dziećmi, młodzieżą, osobami bezdomnymi, uzależnionymi. Prowadzą przedszkola (salezjanki w Połczynie-Zdroju) i wiele innych dzieł.

Są też siostry typowo kontemplacyjne (karmelitanki bose w Bornem Sulinowie, klaryski w Słupsku oraz Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej w Koszalinie). To tylko niektóre z przykładów.

Trzy zgromadzenia powstały w samej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: Wspólnota Dzieci Łaski Bożej (formalnie erygowana w 1986 roku), zwana potocznie wspólnotą sióstr z Lipia oraz przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie w ostatnich latach powstali Bracia Jezusa Miłosiernego oraz Siostry Jezusa Miłosiernego.

opr. ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group