Jak wybrać pendrive? Na co zwrócić uwagę?

29.10.2021   Autor: Reklama
1883---2846
Pojemność dysku twardego w komputerach i laptopach jest ograniczona, dlatego część danych użytkownicy mogą przechowywać na zewnętrznych nośnikach. Można umieścić na nich m.in. zdjęcia, filmy oraz ważne dokumenty. Jeśli użytkownik nie potrzebuje dużej pojemności w nośniku zewnętrznym, może postawić na pendrive. Niedrogi i praktyczny sprzęt sprawdzi się wtedy doskonale. Jak wybrać pendrive dla siebie?

Jakie są zalety pendrive'a?

Posiadanie pendrive'a ma sporo atutów. Wśród nich najważniejsza jest możliwość zabezpieczenia ważnych plików przed ich utratą. Pliki przechowywane na pendrivie są chronione w przypadku awarii komputera lub systemu operacyjnego. Po usunięciu wszystkich danych z dysku twardego dane z pendrive'a można błyskawicznie przekopiować.
 
Pendrive nie wymaga instalowania sterowników i oprogramowania do jego obsługi. Urządzenie działa od razu po podłączeniu do laptopa lub komputera. Wystarczy, że wepnie się je do portu USB, a dane z pendrive'a zostaną automatycznie odczytane. Dodatkowo pendrive jest kompatybilny ze wszystkimi sprzętami, które są wyposażone w port USB. Dzięki temu film z pendrive'a obejrzy się na telewizorze, a muzykę włączy się w radio samochodowym.
 
Kolejną zaletą pendrive'ów jest lekkość i poręczność. Niewielki sprzęt bez trudu zabrać można w podróż i spakować do bagażu podręcznego. Dzięki temu pendrive sprawdza się w wielu sytuacjach. Uczniowie mogą zabierać go do szkoły, a studenci na uczelnię, by przedstawić przygotowane w domu prace.
Pojemność pendrive'a
Wybierając pendrive dla siebie, na początku warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Większość użytkowników wybiera nośniki o pojemności 8, 16 i 32 GB. Takie pendrive'y dobrze sprawdzają się w przypadku przechowywania osobistych dokumentów, zdjęć i filmów. Jeśli pondrive ma zastąpić zewnętrzny dysk twardy lub umożliwić wykonanie kopii zapasowej systemu, lepiej będzie zdecydować się na model, który mieści 256 GB danych.
 
Zapoznaj się z ofertą pendrive’ów https://www.komputronik.pl/search-filter/686/pendrive-256gb

Rodzaje złącza

W pendrive'ach stosuje się różne rodzaje złączy. Użytkownicy mogą wybierać spośród nośników z USB 2.0, 3.1 i typu C. Łącza powinny być przystosowane do pracy z posiadanymi w domu sprzętami, a także do ilości przechowywanych na nich danych. USB 2.0 cechuje się niższą prędkością przesyłu danych niż w przypadku standardu 3.1. W niektórych pendrive'ach dodatkowo znajdzie się złącza micro-USB lub Lightning.
 
Modele pendrive'ów z USB-C znajdziesz na https://www.komputronik.pl/search-filter/686/pendrive-usb-c

Prędkość zapisu i odczytu danych

Prędkość odczytu i zapisu danych na pendrive powinna być jak najwyższa. Im szybciej przesłane są dane z pendrive'a na komputer lub laptop, tym wygodniejsze jest użytkowanie sprzętu. Podobnie jest w przypadku zapisu danych. Wysoka prędkość maksymalna sprawia, że nawet duże pliki błyskawicznie kopiują się na pendrive'a.
 
W przypadku prędkości odczytu i zapisu danych kluczową rolę odgrywa zastosowane w pendrivie złącze. Modele z USB 2.0 i 3.0 należą do najpopularniejszych. Pierwszy typ działa jednak znacznie wolniej. USB 2.0 oferuje prędkość zapisu do 12 MB/s i odczytu do 40 MB/s. USB 3.0, 3.1 i typu C jest natomiast kilkadziesiąt razy szybsze - zapis odbywa się z prędkością do 300 MB/s, a odczyt - do 433 MB/s.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pendrive'a?

Przed zakupem pendrive'a warto przyjrzeć się również dodatkowym cechom modelu. Na rynku dostępne są pendrive'y z obudową posiadającą specjalny otwór, który umożliwia przyczepienie nośnika do kluczy lub smyczy. Dzięki temu użytkownik ma pendrive zawsze pod ręką.
 
Do przechowywania ważnych informacji odpowiednie są pendrive'y z funkcją szyfrowania danych i blokadą zapisu. Dzięki tej opcji można skutecznie zabezpieczyć zapisane pliki i zapobiec dostanie się ich w niepowołane ręce.
 
Więcej przeczytasz na https://www.komputronik.pl/informacje/jak-wybrac-pendrive/
 

fot. pexels.com
 
Przeczytaj więcej o: pendrive, komputronik, pamięć przenośna,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group