Mural na chodzieskiej bibliotece

22.10.2021   Autor: Mateusz Manthai
249---107
Nowy mural w centrum Chodzieży. Na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawił się nieistniejący już kościół ewangelicki. Zgodę na malowidło musiał wyrazić konserwator zabytków.  

- Pomysł podsunęli sami mieszkańcy, którzy, kiedy analizowaliśmy i konsultowaliśmy pomysły rewitalizacyjne sami zgłaszali potrzebę pojawienia się w Chodzieży murali. Mamy 3-4 murale na terenie Chodzieży wykonane przez różne stowarzyszenia. Uznaliśmy, że ściana biblioteki będzie też fajnym miejscem, gdzie taki mural mógłby powstać. Znajduje się na nim stary kościół ewangelicki, zburzony po II Wojnie Światowej, który jednak w pamięci niektórych mieszkańców Chodzieży, gdzieś tam funkcjonuje - opowiada Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 
Namalowany przez artystów kościół w latach międzywojennych stał zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. Koszty stworzenia muralu zostały włączone w proces rewitalizacji miasta. Autorami dzieła są chodzieski malarz Paweł Ksycki i pochodzący z Piły Filip Kowalski. To kolejny mural w ich wykonaniu.

Wcześniej, na ścianie przy kościele św. Floriana namalowali m.in. legendarne domy tkaczy, czy pejzaż chodzieskiego jeziora. W najbliższym czasie powstanie ostatni z miejskich murali. Póki co, ustalane jest jego miejsce i tematyka.  
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group