Skarby na pilskim wysypisku śmieci

30.09.2021   Autor: Redakcja
878---300
Portfel z pieniędzmi, kartami płatniczymi i ważnymi dokumentami w... śmieciarce. Pracownicy sortowni w Altvaterze znaleźli go w makulaturze. Przyjechał z Chodzieży. 

W portfelu były dokumenty. Udało się więc ustalić adres właścicielki. Portfel jeszcze tego samego dnia trafił do chodzieżanki.

- Kobieta była jednocześnie zszokowana i uradowana. Dopiero kilka godzin wcześniej zorientowała się, że zgubiła portfel. Nie zdążyła nawet zablokować kart i zgłosić zgubienia dokumentów, które – co wielokrotnie podkreślała – były dla niej bardzo istotne. Nie miała pojęcia w jakich okolicznościach straciła portfel. Prawdopodobnie dzieci nieświadomie wyrzuciły go do domowego kosza na papier - relacjonuje Zuzanna Błaszczyk-Koniecko z pilskiego Altvatera. 

- Jesteśmy dumni z naszych pracowników, którzy kolejny już raz wykazują się uczciwością - dodaje dyrektor Altvater Piła Tomasz Bielański. - To nie pierwsza sytuacja, gdy udało się odzyskać cenny przedmiot, który przypadkiem trafił do pojemnika na odpady. Kilka miesięcy temu pracownicy sortowni zabezpieczyli dokumenty i odznaczenia żołnierza z Wałcza. Poszukiwania rodziny trwały dość długo i były żmudne, ale zakończone sukcesem. Bliscy z radością odebrali odzyskane rodzinne pamiątki. Okazało się, że trafiły do śmietnika przez przypadek. 
O skarbach znalezionych w sortowni krążą legendy. Niestety niewiele w nich prawdy. Skarby się zdarzają, ale często mają wartość sentymantalną, niż materialną.

- Skarby, z jakimi mają do czynienia na co dzień sortowacze, to książki, które ratują przed wywiezieniem ich do papierni. Woluminy trafiają na regały w kilku lokalizacjach Altvatera oraz w galeriach VIVO! i Atrium Kasztanowa. Wśród odzyskanych w sortowni książek była m.in. „Diuna”, spora część kolekcji „Thorgala”, „Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza czy „Blaszany bębenek” Güntera Grassa - dodaje Zuzanna Błaszczyk-Koniecko. 

Pracownicy Altvatera szacują, że od początku roku udało się ocalić przynajmniej tysiąc książek.

fot. Altvater Piła 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group