Miód ma lecznicze właściwości. Ale jaki wybrać na konkretne dolegliwości?

23.09.2021   Autor: News4Media
1072---66
Sezon jesienny to czas, w którym częściej chorujemy i częściej sięgamy po naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem. Jednym z najpopularniejszych, domowych lekarstw jest miód. Każdy jego rodzaj ma jednak inne właściwości. Wyjaśniamy, po który z nich najlepiej sięgnąć, w zależności od objawów.

Lipowy na kaszel
Oprócz właściwości bakteriobójczych, przeciwgorączkowych i wzmagających pocenie, miód lipowy wykazuje również działanie wykrztuśne. Warto sięgać po niego szczególnie wtedy, kiedy dokucza nam mokry kaszel (odczuwalna jest odrywająca się wydzielina w drogach oddechowych). Wybór ten będzie doskonały również dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem. Pomoże też w problemach z bezsennością, dzięki swojemu kojącemu, wyciszającemu działaniu.

Idealna dieta na czas pandemii? Warto sprawdzić

Gryczany przy anemii
Miód gryczany charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza. Polecany jest szczególnie osobom borykającym się z anemią. Ponadto rutyna zawarta w jego składzie nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale również wspomaga przyswajanie witaminy C. Dobrze jest zatem razem z tym rodzajem miodu spożywać dodatkowo np. sok z cytryny.
Akacjowy dla dzieci
W przeciwieństwie do innych miodów, akacjowy nie stanowi środka antybakteryjnego. Doskonale radzi sobie jednak z bólem gardła, kaszlem i oczyszczaniem dróg moczowych, dzięki właściwościom moczopędnym. Do gustu przypadnie szczególnie dzieciom, ponieważ charakteryzuje się wyjątkowym, słodkim smakiem.

Wielokwiatowy poprawi nastrój
Ten rodzaj miodu sprawdzi się nie tylko bezpośrednio w walce z chorobą, ale z pewnością pomoże załagodzić też jej skutki w postaci smutku i braku sił zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym. Wysoka zawartość cukrów prostych pozytywnie wpłynie na objawy przemęczenia i skutecznie poprawi funkcjonowanie mózgu. Dzięki niemu poprawi się też krążenie krwi, a jej ciśnienie zostanie obniżone.

Spadziowy dla palaczy
Miód spadziowy jest pochodną tzw. „rosy miodowej” osadzającej się na igłach i gałęziach drzew. Określany jest mianem naturalnego antybiotyku, ponieważ wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Warto sięgnąć po niego zwłaszcza podczas chorób dróg oddechowych. Polecany również palaczom, ponieważ znany jest ze swoich zdolności do oczyszczania organizmu z toksyn.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group