Rynek nieruchomości oszalał? Ceny mieszkań wciąż szybują

18.09.2021   Autor: Jakub Sierakowski
1052---42
Historycznie rekordowe ceny mieszkań w Polsce. Takie dane odnotowali niedawno eksperci. I chociaż może wydawać się to niemożliwe, to ceny za metr kwadratowy nadal szybują w górę. Nic też nie wskazuje na to, żeby ten trend się odwrócił. 

Rynek mieszkaniowy przechodzi pandemiczny okres niemalże bez szwanku. Nikogo już nie szokują takie ceny za metr kwadratowy, jak 5 000 zł w Złotowie, czy 6, a nawet 7 tys. w Pile. Składa się na to kilka czynników. 

- Ten cały rynek tak się kręci, że głowa boli - martwi się mieszkaniec Złotowa
- Myślę, że Złotów jest miastem, skąd bardzo dużo ludzi wyjeżdża za granicę. Przywożą zarobione pieniądze i tylko dlatego kupują. Bo na naszym rynku, zarobki nie są wygórowane - dodaje innyTo jeden z trendów, który pojawił się w trakcie pandemii. Wiele transakcji kupna mieszkania, jest realizowanych za pomocą gotówki. Jest to spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi, które utrzymuje NBP. To sprawia, że trzymanie pieniędzy na kontach i lokatach stało się zupełnie nieopłacalne. 
Część ludzi szukała spokojnej przystani do zainwestowania. A jeżeli zainwestować spokojnie, to postawiono na nieruchomości. I to spowodowało dość mocny wzrost cen, bardzo duży popyt i później taki mamy efekt - wyjaśnia Adam Olejarz, doradca finansowy. 

Jednak co ciekawe, pomimo rekordowych cen, popyt wcale nie spada. Bardzo często zdarza się, że deweloperom urywają się telefony jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę nowego bloku. 

Nie zdarzyło się nam, żebyśmy do końca inwestycji nie sprzedali wszystkich mieszkań. Tak to się nam dotychczas udawało i póki co zainteresowanie jest bardzo duże. Nawet projektami, gdzie nawet nie jesteśmy w stanie ocenić wszystkiego finansowo – ludzie i tak proszą, aby ich zapisywać - mówi Stanisław Wojtuń, deweloper.

Jak prognozują deweloperzy, w najbliższym czasie to się nie zmieni. Ekonomiści sytuację na rynku mieszkaniowym wprost nazywają “bańką”. Wspominane już wysokie ceny materiałów budowlanych oraz ogromny popyt będą ją tylko powiększać. Problem tylko w tym, że każda bańka musi kiedyś pęknąć.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group