Asta Video Fest

Od dziś rusza nowy system poboru opłat drogowych

24.06.2021   Autor: News4Media
2691---317
Ministerstwo finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchamiają w czwartek, 24 czerwca, nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Rozpocznie się ściągnięcie należności za przejazd pojazdami ciężkimi (powyżej 3,5 tony) po płatnych odcinkach dróg krajowych. Z nowoczesnego rozwiązania będą mogli skorzystać również kierowcy osobówek, ale pod pewnym warunkiem.

Czym jest e-TOLL
System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach płatnych dróg krajowych. Korzystać z niego mogą pojazdy ciężkie i lekkie.

Ministerstwo finansów poinformowało, że wraz ze startem systemu na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostaną uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe. Wprowadzono możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL, która od 24 czerwca jest dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Nowy system poboru opłat - nowe radiowozy
Trwają przygotowania ponad stu nowych radiowozów (70 na bazie aut dostawczych Forda oraz 32 Fordy Focusy) do realizacji zadań powierzonych Krajowej Administracji Skarbowej. Jak podaje Auto-Świat, nowe pojazdy poznamy po charakterystycznych modułach na dachu. To konstrukcje z kamerami do obserwacji samochodów (stojących i w ruchu). Sprzęt przygotowano do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz określania kategorii samochodów (na podstawie kształtów i gabarytów). Na tej podstawie będzie można sprawdzić online (łączność LTE), czy uiszczono opłatę za przejazd.

Nowe radiowozy będą prowadzić stałą kontrolę bez potrzeby zatrzymywania się. Krajowa Administracja Skarbowa wymaga bowiem aby „dostarczone pojazdy mogły kontrolować przejeżdżające, mijane lub wyprzedzane pojazdy bez ich zatrzymywania i wykrywać sytuacje mogące stanowić naruszenia obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej, a następnie przekazywać dane do innych modułów Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS”.

Przejazdy pojazdów lekkich
Użytkownicy pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) posiadający spersonalizowane urządzenie viaAUTO lub posiadający bezpłatną aplikację e-TOLL PL mogą korzystać z systemu e-TOLL na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica, poruszając się dedykowanymi oznaczonymi pasami ruchu.

Instrukcja wjazdu i wyjazdu
Wjeżdżając na autostradę przez miejsca poboru opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany. Zielona strzałka, oznacza, że pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk, że jest zamknięty.
Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności powinni wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy z lewej strony miejsca poboru opłat, który nie został oznaczony znakiem e-TOLL i pobrać bilet.

Z informacji KAS wynika, że kierowcy pojazdów osobowych, korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie e-TOLL, powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL.

W zależności od lokalizacji miejsca poboru opłat będzie to:
* Na odcinku A2 Konin-Stryków - pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub dwa skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
* Na odcinku A4 Wrocław –Sośnica - pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub dwa skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
* Na dedykowanych pasach wjazdowych e-TOLL nie będzie możliwości pobrania biletu.

Z kolei wyjeżdżając z autostrad przez miejsca poboru opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas zjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej. Zielona strzałka, oznacza, że pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk, że jest zamknięty.

Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności powinni wybrać dowolny, otwarty pas zjazdowy z lewej strony placu poboru opłat, nad którym znajduje się znak symbolizujący inkasenta poboru opłat. Liczba otwartych pasów zależy od natężenia ruchu.

Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. W zależności od lokalizacji miejsca poboru opłat będzie to:
* Na odcinku A2 Konin-Stryków - pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub dwa skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
* Na odcinku A4 Wrocław –Sośnica - pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub trzy skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.

fot.: iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group