Rząd wprowadza nowe obostrzenia na Wielkanoc

25.03.2021   Autor: Redakcja
1285---1260
Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia. Zamknięte będą żłobki i przedszkola, duże sklepy wielkopowierzchniowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. -Wiem, jak jest ciężko. Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Apeluję, byśmy spędzili je w wąskim gronie najbliższej rodziny - powiedział premier. 

Zajętych jest ponad 70% łóżek i również ponad 70% łóżek respiratorowych. Zbliżamy sie do granicy wytrzymałości służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, za którą nie będziemy mogli w odpowiedni sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza - poinformował Mateusz Morawiecki. Jak dodał premier jednym z głównych problemów jest niewystarczająca ilość pracowników służby zdrowia. 

Średni poziom zachorowań osiągnął już poziom 24,5 tysięca. -Nie ma wątpliwości, że obecna trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia jesienią - dodał ministrer zdrowia Adam Niedzielski.

Wszystkie, nawet trudne decyzje, są na ten moment konieczne, żeby opanować tę falę pandemii - dodał premier - ludzie to rozumieją, że czasami musimy luzować, a czasami obostrzać rygory dostępności do niektórych usług i branż gospodarki. I tak, na okres dwóch tygodni od 27 marca do 9 kwietnia, rząd wprowadza nowe obostrzenia:
  •  wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2000 metrów kwadratowych zostaną zamknięte (dotyczy handlu detalicznego), 
  • w placówkach handlowych i punktach usługowych (np. poczta), wprowadzone zostaną limity: 1 os. na 15m2 w pomieszczeniach do 100m kwadratowych, 1 os. na 20m2 w pomieszczeniach powyżej 100m kwadratowych,
  • w kościołach dopuszczalna będzie obecność maksymalnie 1 osoby na 20m2 przy zachowaniu odległości 1,5m oraz konieczności przebywania w maseczce,
  • zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, jednak dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych (żołnierze, policjanci, strażacy) będą mogli dalej uczęszczać do tych placówek. W związku z tym dla rodziców rząd przewiduje przedłużenie do 9 kwietnia zasiłku opiekuńczego,
  • obiekty sportowe będą dostępne wyłącznie dla sportu zawodowego (do tej pory obiekty były dostępne również dla sportu dzieci i młodzieży)
Jednocześnie rząd zaleca pracę zdalną, tam gdzie jest to tylko możliwe oraz spędzenie świąt Wielkanocy tylko w gronie domowników. 
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34.151 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 3.334 w samej Wielkopolsce. Z kolei w naszym regionie mamy 68 nowych przypadków zakażenia w powiecie pilskim, 90 w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, 41 w chodzieskim, 31 w złotowskim i 16 w wałeckim. Premier wskazał, że jedyną skuteczną bronią w walce z pandemią jest szczepionka. Do tej pory zaszczepiono ponad 5 mln Polaków. 

fot. KPRM

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group