Asta Video Fest

Lamus stanął w centrum Chodzieży

07.03.2021   Autor: Mateusz Manthai
723---69
XVIII wieczny lamus tkacki stanął w rewitalizowanym parku przy ulicy Dworcowej w Chodzieży. Budynek ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych w mieście.

W czasach potopu szwedzkiego do Chodzieży trafili sukiennicy. Handlarze suknem, po wielu latach wędrówek szukali nowego miejsca do życia. Stworzyli największy cech w mieście i założyli nową dzielnicę. Tam budowali tzw. lamusy tkackie. W sumie w Chodzieży powstało 18 takich budowli.- To były budynki, które służyły do przechowywania elementów gospodarczych, czasami też cennych rzeczy. Czasami przechowywano zboże. W naszym wypadku służyły w głównej mierze do przechowywania tkanin i elementów do ich produkcji - tłumaczy Tadeusz Matraszek, Dział Historii i Tradycji Miasta Chodzieży MBP.
Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko dwa lamusy tkackie. Jeden z nich, wpisany do rejestru zabytków, trafił właśnie do rewitalizowanego parku przy ulicy Dworcowej. Wcześniej, zapomniany stał kilkaset metrów dalej, przy ulicy Nowej.

- Będzie pełnił funkcję bardziej reprezentacyjną, z pewnymi funkcjami przydatnymi i praktycznymi. Myślimy, żeby znajdowały się tam pewne informacje dotyczące historii Chodzieży, ale także kwestii dotyczących tego, co w parku będziemy robili - mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

W ramach rewitalizacji tej części miasta, oprócz parku przy Dworcowej, odnowione zostaną ulice Żeromskiego, Jagiellońska i Strzelecka. Na tej ostatniej powstanie aleja Gwiazd Jazzu upamiętniająca najlepszych polskich i światowych artystów tego gatunku muzyki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group