Starsi uczniowie nie wrócą do szkół przed zaszczepieniem nauczycieli

16.02.2021   Autor: Artur Maras
1516---253
Lockdown w starszych klasach szkół podstawowych trwa i jak poinformował kilka dni temu minister edukacji i szkolnictwa wyższego potrwa co najmniej do końca lutego. Przemysław Czarnek zapowiedział, też że uczniowie nie wrócą do szkół przed zaszczepieniem nauczycieli. Z kolei, z informacji przekazanych przez szefa kancelarii premiera wynika, że wszyscy pedagodzy mają dostać szczepionki do 10 marca. 

18 stycznia do szkół wróciły dzieci z klas I-III. Także tych pilskich. Stacjonarne nauczanie w reżimie sanitarnym trwa już miesiąc.

- Radzimy sobie na ile możemy, w tych procedurach, którą nas obowiązują czyli dzieci są pooddzielane klasa od klasy, musieliśmy stworzyć trochę więcej grup świetlicowych, żeby dzieci się ze sobą nie mieszały a to wszystko po to aby w razie zachorowania było łatwiej zlokalizować kto z kim, kiedy miał kontakt - mówi Dorota Gulińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile. 

Płyny dezynfekujące można spotkać na każdym kroku. Uczniowie i pracownicy szkoły muszą nosić maseczki w przestrzeniach wspólnych takich jak stołówka czy szkolny korytarz. Ławki w klasach są porozdzielane i stoją od siebie w dalszych odległościach. Zajęcia przez cały dzień odbywają się w tej samej klasie. Podobne obostrzenia wprowadzono także w pozostałych pilskich szkołach. Obejmują one w sumie niemal 2 tysiące uczniów.

- Tak naprawdę w tym okresie od po feriach mieliśmy dwa oddziały na kwarantannie przez okres 10 dni i jedną grupę w świetlicy w jednej ze szkół. Biorąc to pod uwagę to jest to pozytywnie zaskakujący wynik - tłumaczy Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Piły. 
Pomóc w tym miało przestrzeganie obostrzeń. Minister edukacji i szkolnictwa oznajmił kilka dni temu, że taki stan utrzyma się przynajmniej do końca miesiąca. 
 
- Jeśli większość nauczycieli będzie zaszczepiona a zatem będzie również bezpieczna w tej pandemii koronawirusa to i decyzje dotyczące powrotu do normalności w szkołach i w szkolnictwie wyższym zapewne będą łatwiejsze - tłumaczy Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauczania. 

A mowa o powrocie do nauki stacjonarnej klas starszych w tym tych maturalnych. Póki co dobrowolnie szczepieni są nauczyciele, którzy wrócili do pracy stacjonarnej.

- Chcemy i to zarówno myślę nauczyciele i przede wszystkim uczniowie chcą powrotu do szkoły. Jedynym warunkiem jest wyszczepienie nauczycieli i obsługi bo tutaj chodzi przecież o zarówno zdrowie pracujących ale przede wszystkim zdrowie naszych uczniów i ich rodzin. Do tej chwili obsługa jest pominięta w szczepieniach - przypomina Ewa Czopek, szefowa pilskiego oddziału ZNP. 

Dzisiaj zaczęły się zapisy na szczepienie dla pozostałych grup nauczycieli do 65 roku życia oraz nauczycieli akademickich. Nauczyciele 65 plus będą szczepieni później.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group