Asta Video Fest

Złotów nadal bez budżetu na 2021 rok. O co chodzi?

16.01.2021   Autor: Artur Maras
1090---398
Złotów nadal bez budżetu na 2021 rok. Radni w tym tygodniu podjęli trzecią próbę, żeby go uchwalić. I znowu się nie udało. Osią ich sporu z burmistrzem jest dofinansowanie dla miejskich wodociągów. Właśnie trwa ich modernizacja, która jest największą inwestycją w historii miasta.
 
Spór rozpoczął się już 2 miesiące temu. To właśnie wtedy radni dowiedzieli się, że burmistrz z wieloletniej prognozy finansowej usunął 5 milionów złotych dla miejskich wodociągów. Kolejne tygodnie upływały na przeciąganiu liny i dwukrotnym fiasku przyjęcia budżetu. Radni ostatecznie zmienili niedawno swoją propozycję.
 
- Postanowiliśmy, że nasze oczekiwania zostaną zmniejszone do 2 milionów, a więc schodzimy z naszymi wymaganiami aż o 50 %. I tego samego oczekiwaliśmy od pana burmistrza, natomiast jego twarde stanowisko jest takie, że to dofinansowanie wystarczy na poziomie 1,5 milionaJakub Pieniążkowski, przewodniczący Rady Miejskiej
 w Złotowie.


 
Okazało się, że miasto otrzymało milion złotych dofinansowania z Urzędu Wojewódzkiego na wartą ponad 30 milionów modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Z 5 milionów, które chcieli radni, zostały więc 4, a rajcy ostatecznie zgodzili się obniżyć swoją propozycję o połowę. Burmistrz oprócz dofinansowania od wojewody, oferuje z miejskiego budżetu 1,5 miliona, jednak uważa, że MZWiK nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy, a te środki, które chce przekazać spółce przełożą się na mniej inwestycji w Złotowie.
 
- Spółka dysponuje odpowiednim kapitałem, doskonałą kondycją.  To ja mam narzędzia do weryfikacji, do sprawdzania, radę nadzorczą, audytorów, biegłych rewidentów. Według wszelkich rekomendacji ostatni etap tego projektu będzie spokojnie realizowanyAdam Pulit, burmistrz Złotowa. 
 
Za to niespokojna o brakujące pół miliona oraz o portfele mieszkańców jest większość radnych.
 - W takiej formie, w jakiej przedstawił nam to burmistrz, nie ma opcji, żeby to przeszło. To grozi dodatkową podwyżką opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców Złotowa. Większość radnych po prostu nie chce tego zafundować mieszkańcom - mówi Krzysztof Koronkiewicz, radny Rady Miejskiej w Złotowie.
 
Jednak nie wiadomo dokładnie, jaki wpływ na opłaty za wodę i ścieki miałby brak dodatkowych pieniędzy dla MZWiK-u. Niektórzy radni twierdzą, że byłby to wzrost nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Burmistrz uważa, że w najgorszym przypadku mogłoby to być kilka groszy. Z kolei w kontekście tego sporu padają jeszcze inne opinie, że nie chodzi tutaj ani o wodociągi ani o podwyżki.
 
- Kompromis, który został zaproponowany przez burmistrza, który uwzględnia w połowie dotację do MZWiK-u, uwzględnia wszystkie zaproponowane przez radnych inwestycje, jest przez nich (radnych - dop. red.) póki co nie do przyjęcia. Chyba uznaliby to za jakąś przegraną, więc chodzi tu o sprawy ambicjonalne i nic więcej - mówi Stanisław Wojtuń, radny Rady Miejskiej w Złotowie.
 
W tej chwili finanse Złotowa oparte są na prowizorium budżetowym. Jeżeli nie uda się porozumieć w sprawie budżetu do końca stycznia, to wtedy jego uchwaleniem zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group