Czas na wodór?

28.11.2020   Autor: Artur Maras
1279---214
Wielkopolska stawia na wodór. Władze samorządu chcą, aby województwo było liderem wykorzystania tego ekologicznego paliwa w skali kraju. Funkcjonuje już Wielkopolska Platforma Wodorowa łącząca świat nauki i biznesu. 


Działania związane z Odnawialnymi Źródłami energii oraz paliwem wodorowym...


- Mają ratować sytuację związana z katastrofalnym stanem klimatu. To jest nasze wspólne działanie. Chcemy jeszcze kilka pokoleń uratować, które będą mogły funkcjonować na terenie zielonej, pięknej i pełnej życia Wielkopolski - mówi Tomasz Wojciechowski, prezes miejskiej spółki "GWDA".


A że województwo nie jest samotną wyspą potrzeba działań także na szczeblu krajowym. Ministerstwo Klimatu pracuje nad polską strategią wodorową. Nie czekając na odgórne rozwiązania, Urząd Marszałkowski uruchomił Wielkopolską Platformę Wodorową.


- Chcemy stworzyć produkty, nawet je potem opatentować, żebyśmy byli postrzegani dalej jako lider nie tylko w Polsce, ale również w Europie w tych technologiach - zapowiada Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Do tego potrzeba jednak współpracy ze światem nauki i biznesu. Na technologiach wodorowych ma skorzystać nie tylko środowisko.


- Pilskie firmy, które eksportują na rynek europejski są pytane „jaki procent energii macie z OZE?” I mimo tej samej ceny albo nawet minimalnie lepszej ktoś nie chce od nich kupić produktu, ponieważ on jest traktowany jako brudny - tłumaczy Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.


Prezydent Piły chce przy udziale unijnych pieniędzy z przyszłej perspektywy unijnej kupić wodorowe autobusy oraz wykorzystywać paliwo wodorowe do ogrzewania niektórych budynków.


- To nie jest kwestia przyszłości liczonej w dziesiątkach lat. Chcielibyśmy to wdrożyć już w najbliższych dwóch trzech latach a kolejne elementy w ciągu 5-10 lat - mówi Piotr Głowski.

Bo wodór w przeciwieństwie do węgla, jest bezpiecznym i przyjaznym środowisku paliwem przyszłości.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group