Okonek odchodzi z Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi

02.10.2020   Autor: Jakub Sierakowski
661---48
Chociaż wydawało się, że w rozmowach o przejściu do Związku Gmin Krajny pojawił się impas, niedawno nastąpił przełom i miasto dołączyło do ZGK.

O odejściu Okonka z PRGOK-u mówiło się niemal od roku. Burmistrz zaproponował to rozwiązanie radnym, którzy byli za. Miasto chciało dołączyć do Związku Gmin Krajny, który działa przede wszystkim na terenie powiatu złotowskiego. I tu pojawiły się schody, bo członkowie ZGK byli przeciw. Na niedawnym walnym zebraniu sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Jak się okazało, zadecydowały argumenty prezesa MZUK-u, czyli operatora ZGK oraz burmistrza Okonka.

- Prezes potwierdził, że to może przynieść tylko i wyłącznie korzyści dla całego sytemu gospodarki odpadami w naszym związku. Burmistrz podał argumenty świadczące o tym, że osobiście zaangażuje się w proces zapłaty należności przez mieszkańców - mówi Przemysław Kurdzieko, członek zarządu ZGK. 
Bo to właśnie m.in. windykacja według Andrzeja Jasiłka, jest słabą stroną PRGOK-u. Do tego ceny i odległość Piły od Okonka. Burmistrz jeszcze przed decyzją ZGK uważał, że…

- Jeżeli Związek Gmin Krajny przyjmie nas, to bardzo dobrze, jeżeli nie przyjąłby, to prowadzilibyśmy sami gospodarkę odpadami. Zatrważające w przypadku PRGOK-u było to, że ceny jednostkowe zaczęły mocno rosnąć. Ludzie bardzo źle odebrali to, że od mieszkańca 30 zł na miesiąc trzeba płacić - mówi Andrzej Jasiłek, burmistrz Okonka. 

A w ZGK opłata wynosi 25 zł. Jaka kwota będzie w Okonku? Na razie nie wiadomo - za wywóz odpadów na terenie Związku Gmin Krajny odpowiada MZUK, ale w przypadku Okonka potrzebny jest nowy przetarg. Miasto do czasu wygaśnięcia obecnej umowy będzie osobnym sektorem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group