Sosny przy cmentarzu trafią pod topór

29.09.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
871---223
Suche i chore mogą w każdej chwili zagrozić nie tylko samochodom na parkingu, czy nagrobkom na cmentarzu, ale przede wszystkim bezpieczeństwu ludzi. Sosny rosnące w pobliżu czarnkowskiej nekropolii zostaną wycięte.

Leśnicy twierdzą, że nie przeżyją one kolejnych dziesięciu lat. Mowa o drzewach porastających bezpośrednie okolice cmentarza komunalnego w Czarnkowie. Taka zła wróżba kwalifikuje je do wycięcia. Są chore i suche, a ich gałęzie przy nawet lekkim wietrze spadają. To zaś już realne zagrożenie.

Jakieś tam pojedyncze głosy docierały. Myśmy tutaj widząc opadające gałęzie, to sami porządkowaliśmy. Też pojedyncze drzewa wycinaliśmy. Ale nie byliśmy świadomi do końca, że taka jest sytuacja - przekonuje Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa. 

A sytuacja choć nie dramatyczna, jest poważna. Stan drzew porastających bezpośrednie okolice cmentarza komunalnego w Czarnkowie jest coraz gorszy. Drzewa ucierpiały wskutek suszy glebowej. Sosny sobie z nią nie radzą, gdyż jak twierdzą leśnicy, rosnąc w żyznej glebie, wykształciły sobie płytki system korzeniowy, który nie pozwala na skuteczne pobieranie wilgoci z głębszych partii podłoża. To z kolei osłabia drzewa. Atakują je także owady i grzyby, przed którymi drzewa nie potrafią się obronić.


– One na pewno by uległy destrukcji, czyli zepsuciu. W krótkim czasie następują procesy gnilne i te procesy powodują, że drzewo zaczyna gnić od dołu, gdzie najwięcej jest wilgoci, chociażby z rosy i po jakimś czasie po prostu drzewo pada i mogłoby zagrozić bezpieczeństwu ludzi tu przebywających -zapewnia Piotr Kępa, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Krucz. 

Miejsce to jest jest często uczęszczane, ze względu na przycmentarny parking, jak i ścieżkę, na której mieszkańcy miasta uprawiają sportowe aktywności. Wycięte sosny zostaną zastąpione drzewami innych gatunków, które lepiej poradzą sobie w panujących tu warunkach, na przykład dąb, czy buk.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group