Asta Video Fest

Optyczne ryciny w pilskiej Staszicówce

09.09.2020   Autor: Redakcja
209---350
"Imaginuj sobie Waćpan! Niepowtarzalny świat optycznych rycin" - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Wernisaż już w piątek 11 września o godz. 18.00. 
- Na wystawie zaprezentujemy ponad 30 tzw. rycin optycznych ze zbioru pp. Joanny i Gunnara Heinsohn. Wspomniane grafiki to typ rycin, który pojawił się w pierwszej połowie XVIII w. w Europie. Oglądało się je przez specjalne przyrządy optyczne nazywane zograscopami, dzięki czemu powstawało u widza wrażenie oglądania trójwymiarowego widoku. Był to osiemnastowieczny prawzór dzisiejszej technologii 3D. Na wystawie zaprezentujemy widoki miast europejskich od Gdańska i Wrocławia poprzez miasta włoskie, Paryż, Londyn, Amsterdam, Madryt i Sewillę, sceny marynistyczne, założenia ogrodowe oraz Konstantynopol i Nankin - opowiada Maciej Usurski, kustosz w Muzeum Staszica w Pile. 

Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie wypożyczyło dwa egzemplarze zograscopu. Dzięki temu będzie można cofnąć się w czasie i spojrzeć na grafiki okiem osiemnastowiecznego mieszkańca Europy i świata.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group