Budki czytelnicze stanęły w Ujściu

20.08.2020   Autor: Michalina Pieczyńska - Chamczyk
---

„Zaczytana gmina Ujście” - to nazwa profilu na facebooku, na którym śledzić można co nowego pojawia się w budkach czytelniczych. A te pojawiły się każdej miejscowości gminy Ujście za sprawą pomysłodawców, którzy kochają książki i miłością tą chcieli zarazić wszystkich wokół.

Choć wygląda jak karmnik, to w środku nie znajdziemy ani ziarna dla ptaków, ani słoninki dla sikorek, a książki. Reymont i Chmielewska dla nieco starszych czytelników, a przygody Clifforda i „Skakanka” Tuwima dla tych najmłodszych. Z zawartości budek, które pojawiły się na terenie gminy Ujście skorzystać może każdy. Wystarczy przeczytaną książkę odłożyć na miejsce. -Dla każdego coś dobrego, chcieliśmy, żeby duża część to były książki dla dzieci. I Faktycznie jedna trzecia, albo nawet połowa książek to tematyka dziecięca. Dosyć pozytywnie odpowiedziały te osoby, które nam te książki sprezentowały. Wiem, że te dzieci fajnie to odebrały, są zainteresowane, bo gdy wymieniamy książki, dzieci podbiegają, oglądają, praktycznie z rąk nam wyciągały te książki i to był taki pozytywny aspekt tej sprawy - mówi jeden z pomysłodawców akcji  Tomasz Ponicki.

Takich budek na terenie gminy jest 14, wszystkie przy placach zabaw. Powstały w ramach budżetu obywatelskiego, czyli jako oddolna inicjatywa mieszkańców Ujścia. A takich pomysłowych mieszkańców w gminie nie brakuje. -Cieszę się, że mamy takich pomysłodawców i że możemy takie projekty realizować. Tym bardziej, że on jest naprawdę tani, bo koszt szacowaliśmy na 36 tysięcy, a ostatecznie wyszło 15. W ciągu pierwszego dnia ponad połowa książek zniknęła w pozytywnym sensie oczywiście – one wracają. Pojawiają się nowe. Książka to są przede wszystkim emocje, emocje głównie dobre, pozytywne - dodaje burmistrz Ujścia Roman Wrotecki.

Książki, które znajdują się w budkach czytelniczych to darowizna. Są używane, ale często w znakomitym stanie. Pomysłodawcy po cichu liczą na to, że ten stan utrzyma się jak najdłużej. I przypominają jedyną obowiązującą zasadę: weź książkę i oddaj książkę, by przeczytać ją mogła kolejna osoba.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group