Księgi z XVI wieku w pilskiej bibliotece

16.07.2020   Autor: Artur Maras
712---69
Książka – dawnej miała wartość nawet kilku wsi, dziś może kupić ją każdy. Pilska biblioteka ma w swoich zbiorach też i te cenniejsze egzemplarze, które ze względu na swoją wartość nie są wypożyczane czytelnikom. Najstarsze starodruki pochodzą z XVI wieku. Zaprezentowano na wystawie - nietypowej, bo wirtualnej.

- Najstarsza w naszych zbiorach jest księga, która pochodzi z 1579 roku. Nasze starodruki biblioteka nabywała w latach kiedy była jeszcze biblioteką wojewódzką i istniało województwo pilskie. Pierwszy starodruk został zakupiony w 1976 r. ostatni w 1989 r. - mówi Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. 


Większość o tematyce religijnej. Kondycja starodruków jest zaskakująco dobra. Oprawione w drewno i zwierzęcą skórę, ręcznie szyte kartki z czerpanego papieru są znacznie trwalsze od dzisiejszych publikacji. Starodruki z pilskiej biblioteki a jest ich dziesięć, ze względu na swoją wartość rzadko wystawiane są na widok publiczny.

Pracownicy biblioteki postanowili jednak umieścić je na wystawie... wirtualnej. Wyjęli z szafy stare księgi, nagrali o nich wykład i umieścili w sieci. Można go obejrzeć na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki. W wakacje pojawiają się tu także filmiki z cyklu mali badacze, mające zachęcić dzieci do eksperymentowania w domu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group