Gliniane naczynie sprzed 3 tysięcy lat spoczywało na dnie Gwdy​

22.04.2020   Autor: AK
749---98
Gliniane naczynie z epoki brązu trafiło właśnie do pilskiego Muzeum Okręgowego. Nieuszkodzone spoczywało na dnie Gwdy. Odkryto je podczas ćwiczeń już w połowie września. Teraz zakonserwowane trafiło do gabloty.

- Udało się no właśnie poprzez przypadek znaleźć naczynie z końca epoki brązu, z czasów kultury łużyckiej, było to naczynie złożone w grobie. Wody są słabo rozpoznane także archeologicznie i należy się spodziewać, że w miarę zagęszczania sieci poszukiwań, takie odkrycia będą się zdarzały stosunkowo często - mówi dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile.

Odkrycia dokonał dr Jarosław Rola, archeolog z muzeum a zarazem płetwonurek i strażak ochotnik wraz z drugim strażakiem-płetwonurkiem Jackiem Jackowiakiem. Ten akurat miał przy sobie kamerę, dzięki temu udało się utrwalić moment wyciągania na powierzchnię tego eksponatu sprzed trzech tysięcy lat. Nie wiadomo, czy naczynie służyło do przechowywania szczątków czy też było złożone w grobie jako część wyposażenia zmarłego. Naczynie zostało wypłukane z cmentarzyska i spokojnie spoczywało na dnie rzeki. Nie wiadomo jednak jak długo.

Osadnictwo na tych terenach sięga 15 tys. lat, więc, rzeka jeszcze nie raz może zaskoczyć naukowców i oddać dobrze zachowane artefakty z dalekiej przeszłości.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group