Pilski szpital dostanie na leczenie więcej pieniędzy niż rok temu

02.04.2020   Autor: Redakcja
197---1073
Szpital Specjalistyczny w Pile otrzymał od Narodowego Funduszu Zdrowia najnowszą propozycję ryczałtu za leczenie na 2020 rok. Jest ona ponad 10% wyższa niż w roku 2019. 
Wielkopolski oddział NFZ poinformował, że w tym roku na leczenie w szpitalach oraz poradniach, działających w ramach tzw. "sieci szpitali" przeznaczy dodatkowo 119 mln złotych. Dla samych szpitali to o 91 mln zł więcej niż rok temu. Ponad 32,7 mln zł z tej puli trafi do szpitali powiatowych. Porównując procentowe wzrosty wartości ryczałtów poszczególnych szpitali „sieciowych”, największy, ponad 10%-owy wzrost zanotował Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica, a nieco niższy, ponad 8%-owy wzrost - Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UMP w Poznaniu. Z kolei wyższy o ponad 7% ryczałt mają: Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia i Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie - poinformował Wielkopolski Oddział NFZ. 
 
W kwocie dodatkowych środków mieszczą się między innymi zwiększenia z tytułu dotychczasowych przepisów, czyli posiadanych przez placówki certyfikatów akredytacyjnych, świadectw wydanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej i Diagnostyce Laboratoryjnej oraz pozostałych wskaźników dotyczących realizacji świadczeń. Wśród istotnych wskaźników jakościowych jest premiowanie tych szpitali które wykonują większą ilość bardziej kosztownych, czyli trudniejszych zabiegów oraz takie, które prawidłowo przekierowują pacjentów do poradni przyszpitalnych zamiast leczyć ich na oddziałach szpitalnych.
 
Ponadto, Wielkopolski Oddział NFZ przekaże placówkom dodatkowe 28,2 mln złotych na leczenie między innymi w poradniach kardiologicznych, endokrynologicznych, ortopedycznych i neurologicznych (zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci). Środki te do tej pory mieściły się w ryczałcie a poza zmianie przepisów będą wyodrębnioną częścią umowy dla szpitali. Jeśli zsumujemy te środki z dodatkowymi, wynikającymi ze wzrostu ryczałtów, otrzymamy 119 mln zł więcej dla wielkopolskich szpitali w bieżącym roku.

źródło biuro prasowe Wielkopolskiego Oddziału NFZ
fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group