Wyspy polskości - nowa wystawa w BWA. Wernisaż w piątek

04.03.2020   Autor: Redakcja
941---450
"Wyspy polskości" to tytuł najnowszej wystawy w galerii BWA w Pile. Wernisaż wystawy najbliższy piątek o godz. 19.00. Na ekspozycji będzie można obejrzeć prace 9 artystów mieszkających i tworzących w Pile, Trzciance, Chodzieży, Toruniu, Szczecinie, Koszalinie, Krakowie – którzy byli uczestnikami pleneru malarskiego „Wyspy polskości”.

Plener odbył się we wrześniu w ubiegłym roku w Hercowie (gm. Łobżenica) – w ramach programu Niepodległa. Klimat wieczoru uzupełni mini koncert w wykonaniu Pawła Melnarowicza (gitara, śpiew) i Przemysława Wojnarowskiego (fortepian).

Autorzy prac:
Alfred Aszkiełowicz
Magdalena Chomiak
Jolanta Kuszaj
Grzegorz Piaseczny
Barbara Pierzgalska-Grams
Rafał Podgórski
Artur Przebindowski
Renata Wojnarowicz
Elżbieta Wasyłyk - komisarz pleneru i kurator wystawy

Ziemie należące obecnie do powiatu pilskiego w 1772 roku trafiły pod zabór pruski i pozostawały w nim do 1 sierpnia 1919 r., a sama Piła i tereny obecnej Gminy Szydłowo aż do 1945 roku. Okres zaborów odcisnął się tutaj mocnym piętnem. Zaborca na różne sposoby starał się wynarodowić rdzennych Polaków, zmuszając ich również do opuszczenia tych stron.

Półtorawieczny opór ludności polskiej przed germanizacją na tych terenach (a w Pile i miejscowościach Gminy Szydłowo przez 173 lata) nie był łatwy. Polskość i jej ślady były stopniowo i skutecznie wypierane z otoczenia. Dotyczyło to przede wszystkim języka, kultury i sztuki. Miasta i wioski zasiedlane przez sprowadzaną ludność niemiecką z czasem nabrały pruskiego charakteru, również w przestrzeni architektonicznej.
Pomimo usilnych wysiłków zaborca nie zdołał jednak pokonać ducha polskości i w wielu miejscach polska spuścizna przetrwała okres niewoli.

Założeniem pleneru malarskiego zorganizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile w Dworze "Hercowo", będącym istotną "wyspą polskości" między Wyrzyskiem i Łobżenicą, było ukazanie tych szczególnych miejsc, które po dziś dzień nasycone tradycją narodową wiele znaczą w Północnej Wielkopolsce.

Do udziału w plenerze zostali zaproszeni artyści młodego, średniego i starszego pokolenia z kilku ośrodków w Polsce, tj. z Torunia, Szczecina, Krakowa i Piły, którzy w większości prowadzą dyskurs w sztuce poprzez malarskie motywy architektoniczne w szerokim tego słowa znaczeniu.

opr. i fot. BWA w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group