Wkrótce kolejny przegląd z cyklu Grand Off – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

10.02.2020   Autor: Redakcja
2151---45
Już teraz warto zaplanować sobie czas na kino. Wkrótce kolejny przegląd z cyklu Grand Off – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

To już 13 edycja imprezy promującej kino niezależne. Zobaczymy filmy z 2019 r., nagrodzone przez międzynarodowe jury w jedenastu kategoriach.
Wszystkie najlepsze filmy festiwalu, tradycyjnie, zaprezentuje  kino  „Koral” w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, 3 marca o godz. 18.00.

Najlepszy scenariusz: „Morale”
Niemcy, reż. Lukas Nathrath (13 min.)
Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

Najlepsza reżyseria: „Przeniesienie”
Rosja, reż. Evgeniy Shemanov (28 min.)
Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

Najlepsze zdjęcia: „Wstań”
Francja, reż. Pierre Le Gall, Sarah Malléon (19 min.)
Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

Najlepszy montaż: „Punkt bifurkacji”
Rosja, reż. Leonid Gardash (20 min.)
Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumplowski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym „punktem bifurkacji”.

Najlepsza scenografia: „Franka”
Białoruś, reż. Mitry Semenov - Aleynikow (29 min.)
Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?
Najlepsza aktorka: „Przepustka”
Austria, reż. Martin Winter, aktorka: Anna Suk (35 min.)
Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

Najlepszy aktor: „Portrecista”
Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor: Albert Delpy
(16 min.)
Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

Najlepsza fabuła: „Archanioł”
Meksyk, reż. Ángeles Cruz (18 min.)
Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

Najlepszy dokument: „Piekło”
Hiszpania, Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente (20 min.)
Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła- więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

Najlepsza animacja: „Wir”
Francja, reż. Thomas Lagana (6 min.)
Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

Najlepszy film polski: „Techno”
Polska, reż. Tadeusz Łysiak (24 min.)
Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzheimera żoną. Młoda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group