Portret Staszica i unikatowy komplet grafik do jego książki

31.01.2020   Autor: Redakcja
224---125
Portret Staszica i unikatowy komplet grafik do jego książki – w pilskiej Staszicówce. Muzeum Staszica wzbogaciło się o nowe zbiory.

- Udało nam się kupić portret Staszica, autorstwa Jakuba Lipskiego, a także komplet 18 grafik do największego dzieła Staszica "Ród ludzki". Są to dla nas rzeczy wyjątkowe, bo wspomnianego portretu nie mieliśmy dotąd w swoich zbiorach, a jest to rzecz bardzo rzadka. Bardzo możliwe, chociaż nie potrafimy tego udowodnić, że ten portret mógł powstać za życia Stanisława Staszica - tłumaczy Maciej Usurski, historyk i kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
Portret Stanisława Staszica powstał prawdopodobnie w 1824 lub w 1825 roku. Jest to więc trzeci wizerunek wielkiego pilanina w zasobach muzealnych, do którego być może sam pozował. To wielka rzadkość, bo większość jego portretów powstała już po jego śmierci.

Grafiki do drugiej części „Rodu ludzkiego” też są unikatowe, bo rzadko można kupić cały komplet dzieł. Nowe nabytki muzealne można już oglądać w pilskiej Staszicówce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group