Zakaz wprowadzania psów jest nielegalny!

14.01.2020   Autor: Jakub Sierakowski
738---9
Zakaz wprowadzania psów jest nielegalny. Takie orzeczenie wydał Sąd Administracyjny w sprawie mieszkańca Częstochowy, który odwołał się od mandatu za chodzenie ze swoim pupilem po parku.

Tego typu znaki to codzienność w przestrzeni publicznej w Polsce. Niektórzy właściciele czworonogów zapominają o sprzątaniu po swoich podopiecznych. Dlatego obecność psów w niektórych miejscach wzbudza mieszane uczucia.

- Zwierzątko też gdzieś musi wyjść. Ale w parkach, czy na rynku nie powinno być psów. Ludzie nie sprzątają tak jak powinni sprzątać po zwierzętach. Dlatego uważam,że powinien być zakaz - mówią mieszkańcy Złotowa.

Oprócz Sądu Administracyjnego, odmiennego zdania jest także Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego, nie dość, że tego typu zakazy ograniczają wolność obywateli, to jeszcze nie mają żadnych podstaw prawnych.
Rzecznik wyraził stanowisko, że nie ma podstaw prawnych do wprowadzania tego rodzaju zakazów w regulaminach utrzymania czystości i porządku, obowiązujących na terenie gmin. Stanowią one bowiem akty prawa miejscowego, których treść musi się mieścić w granicach wyznaczonych przez ustawę. Tymczasem ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na podstawie której te regulaminy są wydawane, nie daje gminom upoważnienia do wprowadzania takich zakazów - mówi Grzegorz Heleniak, biuro RPO.

Gminy mogą za to wprowadzać pewne ograniczenia w korzystaniu z przestrzeni publicznej – na przykład mogą zakazać wprowadzania psów na plac zabaw dla dzieci znajdujący się w parku. Osobna kwestia to wyprowadzanie czworonogów na tereny należące do wspólnot mieszkaniowych – tutaj właściciele nie muszą, ale mogą stosować się do zakazów na podstawie dobrych obyczajów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group