Segregacja śmieci stanie się łatwiejsza?

27.10.2019   Autor: Artur Maras
1103---661
Piła wraz z 13 gminami związku PRGOK przystąpiła do koalicji 5 frakcji. Ta ogólnopolska inicjatywa polega na wprowadzeniu prostego oznakowania na opakowaniach, które podpowiedzą jak właściwie segregować odpady. Dzięki temu segregacja ma stać się łatwiejsza.
 
 
Do pojemnika niebieskiego na papier czy żółtego na plastik? Dzięki koalicji 5 frakcji konsument nie ma mieć już dylematów do jakiego kosza wyrzucić dany odpad. Idea ta, po raz pierwszy w Polsce, wprowadza system uniwersalnych oznaczeń na opakowaniach, które podpowiadają jak odpowiednio je segregować.
 

- Prawie trzy lata temu wystartowaliśmy z kompletnie oddolną inicjatywą nazwaną koalicja 5 frakcji. Jest to inicjatywa, która łączy trzy sektory: samorządowy, sektor firm i organizacji pozarządowych. Łączy nas tak naprawdę jeden cel. Wszyscy chcemy sprostać wyzwaniom jakie nakazuje nam prawo czyli poziomom odzysku - mówi Magdalena Sułek-Domańska, inicjatorka "Koalicji 5 frakcji".
 

Bowiem w tym roku śmieci przeznaczane do recyklingu mają stanowić minimum 40% wszystkich odpadów. W przyszłym, ponownie przetwarzana ma być ich już połowa. Jeśli nie spełnimy unijnych nakazów, Polska zapłaci wielomilionowe kary. Koalicja 5 frakcji ma tę segregację ułatwić. Producenci różnego rodzaju żywności i artykułów, którzy przystąpili do akcji deklarują się do umieszczaniach nowych, przejrzystych piktogramów na opakowaniach. Z kolei samorządy i inne instytucje do edukowania konsumentów w tym zakresie.
 
- Zaczynamy od edukacji. To jest podstawowy temat i powrócę do tego o czym mówiłem. Edukacja przedszkolna. Ona jest podstawą tego abyśmy później jako dorośli ludzie, nauczyli się segregować śmieci i dbać o środowisko. To jest podstawa - stwierdza Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.
 

Do inicjatywy przystąpiło już kilkadziesiąt podmiotów. Wczoraj dołączyła do nich gmina Piła wraz z PRGOK i Altvaterem. Więcej informacji na stronie www.5frakcji.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group