W okręgu pilskim PiS wygrywa do Sejmu, Szejnfeld do Senatu? Ostatni sondaż przed wyborami

10.10.2019   Autor: Redakcja
1151---157
Ostatnia przed wyborami sejmowa prognoza wyborcza socjologa i geografa wyborczego Marcina Palade daje w okręgu pilskim zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. O mandat do końca walczyć będzie Polskie Stronnictwo Ludowe. Z kolei z prognozy przedstawionej na Twitterze przez Senat 2019 - pole bitwy w wyborach do Senatu przewidywane jest "niepewne" zwycięstwo Adama Szejnfelda. 

W pilskim okręgu wyborczym nr 38 obejmującym północną i zachodnią część województwa wielkopolskiego Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie w granicach 38%-41%, co przekłada się na cztery mandaty w Sejmie. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej mieści się w przedziale 32%-35%. To oznacza trzy lub cztery mandaty. Trzecią siłą jest Sojusz Lewicy Demokratycznej z przewidywanym wynikiem 15%-17% i jednym pewnym mandatem poselskim. Polskie Stronnictwo Ludowe mimo, że przekracza próg wyborczy z wynikiem 8%-10%, to nie jest pewne mandatu. Z prognozy wynika, że walka właśnie o ten jeden mandat będzie się rozgrywała między PSL a KO. Z kolei poparcie Konfederacji kształtuje się w granicach 3%-5%. 

W okręgu wyborczym nr 40, obejmującym między innymi powiat wałecki, Marcin Palade również przewiduje zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości z poparciem 36%-39%. Daje to przedstawicielom PiS trzy lub cztery mandaty poselskie. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 33%-36% wyborców, co da im pewne trzy mandaty. Jednego lub dwóch posłów będzie mieć Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego wynik oscyluje w granicach 17%-20%. Bez posłów z tego okręgu może zostać Polskie Stronnictwo Ludowe (4%-6%) i Konfederacja (3%-5%).  
Z przedstawionej przez Marcina Palade preferencji wyborczej w skali całego kraju wynika, że wygrywa Prawo i Sprawiedliwość (48,4
%), druga jest Koalicja Obywatelska (26,6%) trzeci Sojusz Lewicy Demokratycznej (13,2%). Do Sejmu wejdzie również Polskie Stronnictwo Ludowe (6,4%). Swoich posłów nie będzie mieć Konfederacja (4,6%). Wyniki ogólnopolskie przekładają się na konkretną liczbę posłów: PiS (252), KO (136), SLD (52), PSL (19), Mniejszość Niemiecka (1).

Również na naszym portalu zrobiliśmy sondaż wyborczy. Na pytanie na który z komitetów wyborczych zagłosuje Pani/Pan w wyborach do Sejmu? 36% wskazało na Prawo i Sprawiedliwość, 26% na Koalicję Obywatelską, 19% na Sojusz Lewicy Demokratycznej, 8% na Polskie Stronnictwo Ludowe i 5% na Konfederację. 7% respondentów nie weźmie udziału w wyborach.

Z kolei z autorskiej prognozy Senat 2019 - pole bitwy wynika, że w wyborach do Senatu z pilskiego okręgu wyborczego (nr 88) zwycięży Adam Szejnfeld, który wyprzedza Jolantę Turczynowicz - Kieryłło. Choć jego zwycięstwo jak zaznaczają autorzy nie jest pewne. Za "niepewne" twórcy prognozy uważają wynik, w którym różnica pomiędzy zwycięzcą, a drugim kandydatem mieści się w granicach od 0 do 15 punktów procentowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group