Rondo Wizy zdekomunizowane. Jest protest mieszkańców

04.10.2019   Autor: Magdalena Lach
528---366
Trzcianka nie zgadza się na zmianę nazwy ronda. W myśl ustawy dekomunizacyjnej zamiast Aleksandra Wizy ma mieć imię Józefa Piłsudskiego. Rada Miasta podjęła uchwałę o zaskarżeniu tej decyzji do Sądy Administracyjnego.

Rondo Aleksandra Wizy istnieje 8 lat. Jego patron to były komendant Milicji w Trzciance. Teraz w ramach dekomunizacji wojewoda nakazał zmianę nazwy ronda. Bo według ustawy z 2016 roku każda osoba na stanowisku kierowniczym w czasach PRL-u, propagowała komunizm.Zarówno mieszkańcy, jak i urząd są zdania, że Aleksander Wiza nie jest symbolem komunizmu. Inaczej twierdziło koło Prawa i Sprawiedliwości w Trzciance, które wnioskowało do IPN o zaopiniowanie zmian nazw ulic i ronda. Po pozytywnej opinii wojewoda wydał decyzję o zmianach. Ulice zmieniły już swoje nazwy. Co do ronda, miasto nie chce się zgodzić.
- Rada Miejska Trzcianki będzie skarżyć decyzję wojewody i będziemy próbowali w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym wybronić naszego mieszkańca - zapowiada Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Wszystko wskazuje na to, że tablica z nawą ronda nie zniknie prędko, bo zanim wpłynie decyzja Sądu, minie kilka miesięcy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group