Który z kandydatów ma największe szanse w wyborach do Sejmu? Najnowsza prognoza wyborcza

30.09.2019   Autor: Redakcja
1019---754
Socjolog oraz autor analiz sondaży przedwyborczych Marcin Palade opublikował najnowsze preferencje wyborcze w naszym regionie. Swoją prognozę przedstawiła również CEC Government Relations, niezależna agencja spraw publicznych w Europie Środkowej. Pokusiła się o wskazanie, który z kandydatów w naszym okręgu ma największe szanse na uzyskanie mandatu posła. 

Najnowsze badanie preferencji wyborczych z 29 września opublikowane przez Marcina Palade daje w pilskim okręgu wyborczym nr 38 zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. Partia rządząca zdobędzie 38,5% głosów (taki sam wynik jak w badaniu z 22 września). Druga  Koalicja Obywatelska uzyska 36,5% głosów (spadek o 0,5 punktu procentowego). Na kolejnych miejscach SLD 15% (wzrost o 1 p.p.), PSL 7% (spadek o 0,5 p.p.). W pilskim okręgu wyborczym Konfederacja uzyska 3%. W przeliczeniu na mandaty daje to PiS 4 lub 5 miejsc w Sejmie, KO 3 lub 4, SLD 1, a PSL balansuje na granicy uzyskania jednego mandatu. 

Swoje badanie przedstawiła również niezależna agencja spraw publicznych w Europie Środkowej CEC Government Relations. Agencja opublikowała prognozy dotyczące podziału mandatów w wyborach do Sejmu w poszczególnych okręgach wyborczych. Wskazała kto spośród kandydatów ma największe szanse na zasiadanie w ławach poselskich przez najbliższe cztery lata. Z badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość w okręgu pilskim, obejmującym 11 powiatów w Wielkopolsce, może liczyć na 4 mandaty. Największe szanse zasiadanie w poselskich ławach mają Krzysztof Czarnecki (nr 1 na liście), Marcin Porzucek (nr 4), Marta Kubiak (nr 2) i Grzegorz Piechowiak (nr 3). Nie można również wykluczyć kandydatów, którzy uzyskali dobry wynik w ubiegłorocznych wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Krzysztofa Błaszczyka (nr 18 - ponad 9 tys. głosów z 2 miejsca) i Doroty Banaś (nr 6 - ponad 7 tys. głosów z 9 miejsca). CEC Government Relations przewiduje dla Koalicji Obywatelskiej 4 mandaty. Za najbardziej prawdopodobne uważa się dostanie do Sejmu Jakuba Rutnickiego (nr 2 na liście) i Marii Małgorzaty Janyski (nr 1). Na pozostałe dwa miejsca największe szanse mają Zbigniew Ajchler (nr 4) i Killion Munyama (nr 5). Ostatnie miejsce z pilskiego okręgu wyborczego przypadnie komitetowi wyborczemu SLD. Tu sprawa rozegra się między Romualdem Ajchlerem (nr 2), a Dariuszem Standerskim (nr 1). Choć z raportu wynika, że większe szanse na elekcję ma ten pierwszy. 
Raport CEC Government Relations obejmuje również okręg nr 40 (koszaliński), w którym znajduje się m.in. powiat wałecki. Tutaj do podziału jest osiem mandatów. PiS może liczyć na 3 lub 4. Największe szanse na elekcję mają Czesław Hoc (nr 1), Małgorzata Golińska (nr 3) i Paweł Szefernaker (nr 2). Gdyby PiS uzyskał czwarty mandat to walka o jedno miejsce rozegra się między Stefanem Strzałkowskim (nr 4) i Markiem Suboczem (nr 5). Podobnie rzecz ma się w przypadku Koalicji Obywatelskiej. Może ona liczyć na 3 lub 4 mandaty. Piotr Zientarski (nr 1), Marek Hok (nr 3) oraz Paweł Suski (nr 5) to osoby z największymi szansami na wybór. Gdyby liczba głosów wyborców pozwoliła KO uzyskać czwarty mandat, to szanse na niego mają Jerzy Hardie - Douglas (nr 16) i Tomasz Czuczak (nr 2). SLD zdobędzie 1 lub 2 mandaty. Największe szanse ma Małgorzata Prokop - Paczkowska (nr 1). Gdyby SLD uzyskało drugi mandat, przypadnie on prawdopodobnie Jerzemu Kotlędze (nr 2).

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group