Sondaż wyborczy w okręgu pilskim. PiS na prowadzeniu!

23.09.2019   Autor: Redakcja
792---436
Według najnowszej prognozy przedwyborczej z 22 września w wyborach do Sejmu w okręgu pilskim na pierwsze miejsce wysunęło się Prawo i Sprawiedliwość. Może liczyć nawet na 5 z 9 mandatów. Traci Koalicja Obywatelska. 

Badanie preferencji wyborczych sprzed tygodnia dawało w pilskim okręgu wyborczym punktową przewagę Koalicji Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwością. Najnowsze badanie z 22 września wskazuje, że PiS zyskał 1,5% i prowadzi z wynikiem 38,5%. Druga Koalicja Obywatelska ma poparcie na poziomie 37% (spadek o 1,0%). Na kolejnych miejscach SLD 14%, PSL 7,5% oraz Konfederacja 3,0%. Przekładając to na mandaty PiS zdobędzie 4 lub 5 mandatów, KO 3 lub 4, SLD 1, a PSL balansuje na granicy uzyskania jednego mandatu. 

Z kolei w wyborach do Senatu prognoza przewiduje prawdopodobne zwycięstwo kandydata KO Adama Szejnfelda, choć poparcie dla niego jest mniejsze jak tydzień wcześniej. 

W całym kraju PIS zdobędzie większość. Na partię rządzącą zamierza oddać głosy 49,1% wyborców (259 mandatów), na Koalicję Obywatelską 28,2% (142 mandaty). Do Sejmu wejdzie jeszcze Lewica z niemal 12% poparciem (46 mandatów) oraz PSL, które uzyska 5,8% głosów( 12 mandatów). Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej. Do Sejmu nie dostanie się Konfederacja, na którą chce głosować 4,1% wyborców. 
Preferencje wyborcze zostały przedstawione na Twitterze przez Marcina Palade, zawodowo zajmującego się psefologią, czyli nauką o wyborach, systemie głosowania i geografią wyborczą. Jak wskazuje autor badanie jest sumą analizy trendów w badaniach preferencji wyborczych metodą badań telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), przy użyciu urządzeń mobilnych wspomaganych komputerowo (CAPI),  osobistej ankiety z respondentem (PAPI) oraz odchyleń wynikających z geografii wyborczej w III RP. 

Wybory już 13 października.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group