Po 5 tys. zł dla OSP na działalność... kulturalną i edukacyjną

12.09.2019   Autor: Magdalena Lach
1079---188
5 tys. zł dla każdej jednostki OSP. Rząd rozszerza zadania strażaków o działalność kulturalną i przeznacza dofinansowanie na ten cel. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli sprawdzając Ochotnicze Straże Pożarne ujawnia braki w podstawowym sprzęcie i uprawnieniach.

Rząd przekazał Ochotniczym Strażom Pożarnym 82 mln zł. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim rozdysponowano już pieniądze. Każda z jednostek OSP ma dostać po 5 tys. zł. Mają to być pieniądze przeznaczone na działalność kulturalną i edukacyjną.

- Wnioski przed wszystkim są związane z sprzętu medycznego, sprzętu szkoleniowego, sprzętu do prowadzenia profilaktyki społecznej, sprzętu również dla młodzieżowych drużyn pożarniczych - tłumaczy bryg. Maciej Kubicki, komendant PSP w Czarnkowie.Te dodatkowe pieniądze muszą być wydane na działalność inną niż ratowanie zdrowia i mienia, choć to właśnie te zadania są podstawą ich działalności. Tymczasem jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli tylko 30% jednostek OSP jest na to przygotowana. Oznacza to, że tylko w 3 z 10 jednostek strażacy ochotnicy są odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni, mają ubezpieczenie i badania lekarskie.
- Najczęściej lekceważono obowiązek dotyczący badań lekarskich i podstawowego przeszkolenia pożarniczego. Dochodziło nawet do sytuacji, w których ratownicy brali udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych bez wymaganego ubezpieczenia - wymienia Ksenia Maćczak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli.

Strażacy widzą to inaczej...

- Mieli kartkę, to to i to musi być... - mówi strażak.

I jeżeli jednostka nie spełniała wszystkich wymagań, NIK uznał to jako nieprawidłowości. Strażacy z jednak uspokajają.

- Jednostka powiatowa w Czarnkowie co roku przeprowadza przegląd techniczny, na którym jest sprawdzana dokumentacja, ubezpieczenia ratowników, badania ratowników - zapewnia Leszek Arend, naczelnik OSP w Kruczu.

W sierpniu zmieniła się ustawa, która nakłada na OSP nowe obowiązki. Ochotnicze Straże Pożarne od teraz mają obowiązek propagować wiedzę przeciwpożarową i właśnie na to zadanie otrzymali dotację rządową.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group