Niemal sto drzew pod topór?

09.08.2019   Autor: Artur Maras
Niemal setka drzew do wycięcia na trasie Szydłowo-Piła? Tego chce Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Decyzję popiera gmina Szydłowo. Czy los wiekowych drzew jest już przesądzony i pójdą one pod topór?

Pod topór pójść ma niemal setka drzew na trasie Szydłowo-Piła. Powód? Rosną zbyt blisko pasa ruchu drogi wojewódzkiej nr 179 a tym samym są zagrożeniem dla kierowców.

- Podczas wypadku czy jakiejś ucieczki to samochód zawsze ucieknie w pole a nie zatrzyma się bezpośrednio na drzewie - mówi kierowca.

Podobnego zdania jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, który skierował do gminy Szydłowo wniosek o wycinkę drzew.

- Jest to na razie wstępna wizualna kwalifikacja tych drzew do wycinki ze względu na bliską odległość od krawędzi jezdni i uszkadzanie konstrukcji jezdni. Na tym odcinku między Szydłowem a Piłą jest zaznaczonych 88 drzew jadąc od Szydłowa po lewej stronie. Za Szydłowem są wskazane też drzewa do wycinki, które są suche - mówi Jacek Arter, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Złotowie.Wójt Szydłowa wniosek WZDW popiera. Jak mówi temat nie jest nowy, bowiem kierowcy od lat skarżą się na stan nawierzchni pofałdowanej przez korzenie drzew, czy brak wystarczającego pobocza. W tej sprawie jednak gmina musi wystąpić o opinię do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Jest ona wiążąca. Przy pozytywnym zaopiniowaniu wniosku los drzew będzie przesądzony. Na miejscu każdego wyciętego drzewa zostanie posadzone nowe.

- Chciałbym, żeby były sadzone w dostępnych przestrzeniach publicznych, czyli powiedzmy nawet 30 m w lewo, czy w prawo i żeby taka osoba mogła sobie pójść tam i żeby to było założenie mikro-parkowe i za te kilkanaście lat żeby mogło służyć już kolejnym użytkownikom przestrzeni - wyjaśnia Tobiasz Wiesiołek, wójt gminy Szydłowo.

Jeśli jednak decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska będzie negatywna drzewa zostaną na swoim miejscu. RDOŚ na wydanie opinii w sprawie wycinki ma 30 dni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group