Bogatszy Polak równa się droższy smartfon?

25.07.2019   Autor: Redakcja
204---89
Jak donosi czwartkowe wydanie "Rzeczpospolitej" podczas gdy w skali globalnej w 2018 roku koszt zakupu smartfonu spadł, w Polsce tendencja była odwrotna. Skąd to wynika? 

Firma analityczna GFK przygotowała dla "Rzeczpospolitej" dane dotyczące zakupu smartfonów przez Polaków. Wynika z nich, że średnio w pierwszym półroczu tego roku wydaliśmy na zakup smartfonu 325 dolarów, to jest około 1,23 tys. złotych. Jak pisze dziennik dla porównania w 2017 roku wydaliśmy średnio 285 dolarów, co przy ówczesnym kursie dawało niecałe 1,1 tys. złotych. Wzrost wyniósł więc około 14 procent. Wzrost ten to - zdaniem dziennika - pochodna kilku zjawisk zachodzących niemal równocześnie, ale mających różne podłoże. Eksperci wskazują przede wszystkim na rosnącą siłę nabywczą Polaków. Mając więcej w kieszeni, częściej decydujemy się na zakup urządzeń wydajniejszych i bardziej reprezentacyjnych (z większym ekranem) - twierdzi "Rzeczpospolita".
Na wzrost wydatków Polaków na telefon przekłada się także polityka operatorów telekomunikacyjnych coraz częściej rezygnujących z ofert typu "smartfon za złotówkę" na rzecz sprzedaży ratalnej - informuje gazeta. Mimo obserwowanej tendencji średnia cena zakupu smartfonu w Polsce jest nadal niższa niż aktualnie w skali świata. W 2018 r. – mówią dane GfK – za smartfon płacono na świecie średnio 384 dol., o 2 proc. mniej niż w 2017 r." - napisano w dzienniku. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", ten delikatny spadek można tłumaczyć właśnie mniejszym popytem na telefony, ale nie tylko. Miniony rok minął jeszcze pod znakiem cenowej konkurencji ze strony chińskich producentów, wchodzących na kolejne rynki - zauważa dziennik.

źródło: Rzeczpospolita

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group