Centrum Symulacji Medycznych w PWSZ

02.03.2019   Autor: Artur Maras
---

Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych za ponad 3,5 mln złotych powstało w Pile. Stworzono je w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Zdrowia. Od teraz studenci pielęgniarstwa na zaawansowanych fantomach imitujących ludzkie odruchu mogą kształcić się bardziej praktycznie.

Otwarte w piątek Centrum Symulacji Medycznych ma dawać zupełnie nową jakość kształcenia studentom pielęgniarstwa w pilskiej PWSZ. Studenci mogą szkolić się m.in. w symulowanych działaniach ratunkowych od momentu przywiezienia pacjenta karetką do udzielenia mu niezbędnej pomocy w salach przypominających oddział szpitalny, w tym zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, intubacji, wykonywania zastrzyków, opatrywania ran czy złamań a także opieki nad noworodkami czy osobami starszymi. Wszystko to w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie powoduje krzywdy pacjenta.

- Przede wszystkim gdy przećwiczymy to na fantomie to nie będziemy się tak bać idąc do szpitala, że zrobimy krzywdę pacjentom i będziemy się czuć dość pewnie a nie tylko na sucho wykonywać teorię - mówi Danuta Rycyk, studentka pielęgniarstwa na PWSZ w Pile

Tylko zdobywać równie cenne umiejętności praktyczne. Te mają być doskonalone na kilkunastu fantomach w specjalistycznych pracowniach multimedialnych. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę, która przygotowała scenariusze kilkudziesięciu symulowanych działań.

- W sali wysokiej wierności znajdują się trzy symulatory. Symulator osoby dorosłej, pięcioletniego dziecka i niemowlęcia. W salach niskiej wierności znajdują się fantomy - zaawansowane i zwykłe, mamy salę umiejętności technicznej gdzie znajdują się trenażery proste i zaawansowane - wylicza z kolei Anna Zdanowicz, kierownik Centrum Symulacji Medycznej

Najnowocześniejsze tego typu centrum kształcenia medycznego w regionie powstało za ponad 3,5 mln złotych dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Zdrowia i środkom własnym PWSZ.

- Jest to trzecie Centrum Symulacji Medycznych w Wielkopolsce ale w skali kraju jest uruchomionych 35 takich centrów. One zostały uruchomione przy Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych, które kształcą na kierunku pielęgniarstwo. Intencją tworzenia takich centrów była poprawa jakości kształcenia - mówi Józefa Szczurek-Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

A na tym od lat zależeć ma władzom Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile, która stawia na praktyczne kształcenie swoich studentów.

- A temu służy Centrum Symulacji Medycznych, wcześniej Centrum Fizjoterapii, niebawem rozbudowa kierunków technicznych ma temu służyć. Kształcimy na potrzeby regionu, w zawodach społecznie użytecznych, w zawodach potrzebnych dla miejscowego biznesu - przekonuje prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski - rektor PWSZ w Pile

Każdy kto chce obejrzeć nowe Centrum Symulacji Medycznych może to zrobić w trakcie dni otwartych w sobotę 16 marca od godz. 10:00-14:00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group