Śmieci droższe od kwietnia. Ile zapłacimy?

27.02.2019   Autor: Artur Maras
---

Od kwietnia więcej za wywóz śmieci w Pile i w regionie. Na ostatnim zgromadzeniu Związek Międzygminny PRGOK podniósł ceny za odbiór odpadów niesegregowanych i segregowanych. Zmieniona została także częstotliwość wywozu niektórych śmieci.

- Podwyżki będą pierwszy raz od 2013 roku na terenie Związku Międzygminnego PRGOK. Generalnie tak jak w całym kraju podyktowane są tym, że wzrosły lawinowo koszty związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, które są spowodowane wieloma czynnikami, które się w krótkim czasie nałożyły. Stąd też Związek Międzygminny został zmuszony, aby zweryfikować koszty systemu i podnieść opłaty dla mieszkańców - Małgorzata Sypuła przewodnicząca Związku Gminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Chodzi tu m. in. o wzrost kosztów zagospodarowania odpadów na składowiskach czy opłat ustalanych przez Ministerstwo Środowiska. I tak od 1 kwietnia za wywóz śmieci segregowanych zapłacimy nie 10, a 15 zł. Z kolei za odbiór tych niesegregowanych trzeba będzie uiścić opłatę nie 15 zł jak było dotychczas, a 35 zł od osoby. Ma to zachęcić większą liczbę osób do segregacji.

Decyzją zgromadzenia PRGOK zmieniona została także częstotliwość wywozu odpadów. Te zmieszane, z zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej będą odbierane raz na dwa tygodnie, przez cały rok. Z kolei odbiór odpadów biodegradowalnych będzie uzależniony od pory roku. I tak w sezonie wegetacyjnym ze względu na prowadzone na działkach czy ogródkach prace, odpady będą odbierane częściej niż zimą. Szkło w zabudowie jednorodzinnej będzie od teraz odbierane raz w miesiącu. Za to odpady zmieszane i segregowane w zabudowie wielorodzinnej mają być odbierane co najmniej raz w tygodniu. W praktyce ma to oznaczać większą częstotliwość wywozu odpadów, gdyby zaszła taka konieczność. Zmiany te dotyczą wszystkich gmin członkowskich PRGOK.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group