Podatkowy raj dla firm transportowych

17.01.2019   Autor: Jakub Sierakowski
---

Raj podatkowy w Tarnówce. Na razie tylko dla firm transportowych. Gmina postanowiła od nowego roku drastycznie obniżyć stawki w tym zakresie. Dzięki temu są one teraz jednymi z najniższych w kraju.

Najważniejsze zmiany dotyczą stawek za busy, autobusy i samochody ciężarowe. Radni postanowili, że opłaty za te pojazdy spadną nawet o 50-70%. Największa obniżka dotknęła jednak autobusy o pojemności od 22 miejsc w górę – z 1800 zł na 400.

- Powody są przynajmniej dwa. Chcieliśmy też wspierać nasze lokalne firmy transportowe, stwarzając dobre warunki do rozwoju tych firm. Drugi powód – jeżeli chodzi o autobusy, nie mieliśmy zarejestrowanego żadnego pojazdu na terenie gminy i tutaj każdy wpływ do budżetu z tego tytułu, będzie miał dla nas znaczenie - przekonuje Jacek Mościcki, wójt Tarnówki.

Tarnówka stała się wyjątkiem w skali kraju. Jak się okazuje, w Polsce mało gmin decyduje się na jakiekolwiek obniżenie podatków od środków transportowych. Powodów jest kilka, ale ten podstawowy to strach o spadające wpływy do budżetu.

- To faktycznie jest przychód gminy z tego podatku, to jest raz. Chociaż były gminy, czy też są gminy, które przekonały się, że obniżenie podatku wcale nie musi zmniejszyć globalnie przychodu, bo ściąga firmy do inwestowania i potem per saldo zamyka się taką samą kwotą albo wyższą - wyjaśnia Andrzej Bogdanowicz, dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego.

Na razie nie wiadomo, jakie przełożenie na budżet gminy będzie miała ta uchwała. Jedno jest pewne, coraz więcej przedsiębiorców pyta się o możliwość rejestracji na terenie gminy. ​

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group