Belle époque – Moda damska 1871-1914 w Pile

27.09.2018   Autor: Artur Maras
---

Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza na wyjątkową wystawę. Belle époque – Moda damska 1871-1914 to historia opowiedziana kobiecym strojem. Główna część wystawy stanowi 19 oryginalnych sukien pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Wernisaż wystawy już dziś.

- Będzie można zobaczyć kilka ciekawych strojów ślubnych, kilka ciekawych strojów żałobnych zestawionych razem ze sobą. Suknię ślubną w kolorze różowym, czyli zupełnie odmienna niż teraz, by nam się wydawało. To jest oryginalna suknia ślubna z lat '90 różowa, w komplecie jest także suknia niebieska i płaszcz, który był stosowany wymiennie jako cały komplet należący do jednej kobiety - opowiada Anna Moryto, właścicielka kolekcji.

Wystawa przedstawia zmiany jakie zachodziły w modzie damskiej od drugiej połowy XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. Belle époque to czas zamożnego mieszczaństwa i moda damska uległa wówczas kilku znaczącym transformacjom, od wielkopańskiego pozytywizmu po secesyjną naturalność. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 19 oryginalnych sukien wykonanych m.in. z luksusowych jedwabiów. Zdobi je także bogata pasmanteria.

Można zobaczyć także wycinki z gazet i żurnali z modą damską pochodzących ze wspomnianej epoki, buty czy rzadkie narzędzia krawieckie. Stroje prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Wystawę będzie można oglądać do 10 grudnia. Wernisaż w czwartek o godz. 17.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group