W Pile znaleziono fragmenty mostu z XVII wieku

21.08.2018   Autor: AK
---

Pozostałości trzech słupów drewnianych mostów z 17-tego wieku znaleźli strażacy ochotnicy wraz z archeologiem na dnie Gwdy. Mosty stanowiły przeprawę przez Wyspę w Pile. Znajdowały się na mapie z XVIII wieku, ale niewielu podejrzewało, że mogły się zachować ich fragmenty.

Nurkowie z OSP z grupy Ratownictwa Wodnego wraz z archeologiem zeszli pod wodę w pobliżu pomnika Staszica.

- Natrafiliśmy tam na różnego rodzaju koncentrację fragmentów naczyń związanych z osadnictwem późnośredniowiecznym i nowożytnym. Udało się nam także natrafić na prawdopodobnie pozostałości mostu, jednego z dwóch służących przeprawie przez Gwdę. Wiadomo, że ten most został rozebrany pod koniec XVIII wieku. Nam udało się do tej pory znaleźć trzy słupy - tłumaczy dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile.

Czyli w sumie pozostałości dwóch mostów, które stanowiły przeprawę przez Wyspę. Zostały zbudowane pod koniec XVII wieku, a wiek później je rozebrano. Ślad po nich zachował się na starych mapach, nie były one jednak zbyt dokładne, ale po przeszukaniu dnia Gwdy udało się natrafić na trzy drewniane słupy na Gwdzie i w jej odnodze nazywanej Gordaliną.

Niewykluczone, że archeolog przy współpracy ze strażakami ochotnikami z ratownictwa wodnego ponownie zejdzie pod wodę, by przebadać dno rzeki w tych miejscach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group