Pierwsza na świecie taka platforma do nurkowania

26.06.2018   Autor: Artur Maras
---

Nietypowa i niepowtarzalna na skalę światową. Taka ma być przystań dla niepełnosprawnych nurków na Płotkach. Tworzy ją stowarzyszenie HSA krok po kroku, które zajmuje się m.in. rehabilitacją nurkową osób z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Stowarzyszenie HSA krok po kroku od 2016 roku pozwala niepełnosprawnym odkryć zupełnie inny świat. Świat podwodny, w którym ich ułomności zostają na powierzchni. Dotychczas zajęcia dla niepełnosprawnych odbywały się na pilskim basenie. Teraz ma się to zmienić.

- Powstanie baza, w której nasza osoba z niepełnosprawnościami nie będzie liczyła płytek na dnie basenu tylko zobaczy ryby, raki, roślinność. Poczuje to co mogą poczuć inni sprawni, którzy nurkują na różnych akwenach - tłumaczy Grzegorz Marciniak, instruktor HSA.

Ten autorski projekt ma być ewenementem na skalę światową. Pływająca platforma ma być bowiem w pełni dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Z lądem połączą ją dwa pomosty, co umożliwi osobom na wózku inwalidzkim samodzielne dostanie się do niej. Materiały są przywożone z podwarszawskiej stoczni.

- Mamy pierwszy element na wodzie, który jest taka połową całej platformy - mówi Krzysztof Trawiński, prezes HSA.

Druga część będzie mieć ruchome dno. Umożliwi to niepełnosprawnym zanurzenie zależne od stopnia ich niepełnosprawności i doświadczenia. Z przystani będzie można korzystać cały rok.

- Wśród osób niepełnosprawnych, czy z niepełnosprawnościami mamy również osoby, które są doświadczonymi nurkami. Planujemy więc zorganizować takie warunki, żeby te osoby mogły nurkować w warunkach jak najbardziej zimowych i w ciągu dnia i w nocy - dodaje Krzysztof Trawiński.

Budowa platformy ma zakończyć się w sierpniu. Wtedy to przed niepełnosprawnymi nurkami otworzy się zupełnie nowy i nieznany świat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group